» 
»
 

8 saatten fazla 7 saatten az uyku felç riskini ciddi arttırıyor

İnsanlar için ideal uyku kaç saat diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Günde 8 saatten fazla 7 saatten az uyumak felç riskinizi ciddi oranda arttırıyor. Yapılan araştırmalar ideal uyku saatinin 7 ila 8 saat olduğunu gösteriyor ve ne az ne fazla uyuyun diyor.

Bir günde kaç saat uyunmalı sorusunuz cevabını New York Üniversitesi Tıp Fakültesinin Amerika'da yaptığı araştırma verdi. Toplam 290 bin kişi üzerinde yapılan uyku araştırmasının sonucu ortaya çıkardı ki günde 7 - 8 saat uyku uyuyanlarda felç riski azalıyor, 7 saatten az 8 saatten fazla uyuyanlarda ise bu risk ciddi oranda artıyor.

UYKU VE FELÇ RİSKİ BAĞLANTISI
Günde 8 saatten fazla uyuyan kişilerde yüzde 146 oranında arttığı görülen felç riskinin günde 7 saatten az uyuyanlarda yüzde 22 olduğu görüldü. Ne fazla ne az günde ortalama 7 – 8 saat uyuyanlarda ise bu riskin azaldığı ortaya çıktı.

FELÇ NASIL OLUŞUR?
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre kalp krizi ve kanserden sonra en sık rastlanan ölüm nedeni olarak gösterilen felç oldukça riskli bir durum. Emboli beyne kan akışı sağlayan damarlardan birinin, başka bir madde ile aniden tıkanması sonucu beynin belli bölgesine kan akışının yavaşlaması veya tamamen durması sonucu meydana gelen halk arasında inme olarak adlandırılan durum.

FELÇTEN KORUNMAK İÇİN
Spor her yaştaki insan için gerekli olduğu gibi felçten korunmak için hayati bir önem taşıyor. Felçten korunmanın en iyi yolu olarak düzenli spor yapmak önerilirken, felce yakalanmamak için haftada 3 - 6 kez, minimum 30 dakika spor yapmanın önemi vurgulanıyor.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre felç, kalp krizi ve kanserden sonra en yaygın 3.ölüm nedeni.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *