» 
»
 

80 kilosuna 3 milyon dolar teklif!

Umman kökenli üç balıkçı, ambergris adı verilen İspermeçet balinası kusmuğu buldular. Özellikle parfüm endüstrisinde, parfümlerin kalıcı olmasını sağlayan bu kusmuğun 80 kilosuna 3 milyon dolar teklif edildi.

Arap Yarımadası'nın güneydoğu kıyısında yer alan Umman'ın Quarayat bölgesinde, Khalid Al Sinani adlı balıkçı ve yanındaki iki arkadaşı İspermeçet Balinasına ait olduğu belirlenen kusmuk buldular.

Times of Oman'ın haberine göre, İspermeçet Balinasına ait asıl adı Ambergris olan bu kusmuk, oldukça değerli bir ürün. Özellikle yüzen altın olarak değerlendirilen bu kusmuk, parfüm endüstrisinde kullanılıyor. Kokusu oldukça kötü olan bu kusmuk, bir takim kimyasallar ile karıştırıldığında ortaya muhteşem bir koku çıkıyor. Öte yandan Ambergris sayesinde, parfüm kokuları kalıcı oluyor.

Khalid Al Sinani ve arkadaşları yaklaşık 80 kilogram kadar kusmuk bulmuşlar. Bu kusmuğun Ambergris olduğunu anlayınca da hemen alıp kurutmuşlar. Ardından ise satışa çıkarmışlar. Suudi Arabistanlı tüccar ile anlaşıp 80 kilogram Ambergris karşılığında, 1.080.000 riyal almışlar. Yani bu da 2.8 milyon Amerikan doları oluyor. Ambergris henüz satış için tamamlanmamış, Ambergris'in son fiyatı açık artırmada netleşecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *