» 
»
 

9 saatten fazla uyuyanlar dikkat! Alzheimer olabilirsiniz…

Uzmanlar, uykuya 9 saat üzerinde zaman ayıran insanların yaklaşık 10 yıl içerisinde bunama ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma olanağının çok yüksek olduğunu açıklandı.

Tıp alanında önemli araştırmalara imza atan enstitülerden birinde 2 bin 400'den fazla kişi üzerinde 10 yıl 10 yıl süresince yapılan incelemelere göre, 9 saatten fazla uyuyan kişilerde düşünme ve hafıza problemleri olduğu tespit edildi. Araştırmada görevli bulunan uzmanlardan Dr. Matthew Pase konuya ilişkin yaptığı açıklamada, takibe alınan kişiler üzerinde yapılan incelemelerde kişilerde gözlemlenen uyku düzeni sayesinde bunama riskinin 10 yıl öncesinden belirlenebileceğini ifade etti.

Milliyet'in tarafından servis edilen habere göre, Alzheimer'ın fazla uyumanın yanı sıra diğer belirtileri arasında gereğinden fazla ve uzun konuşma, koku alma hissinin kaybedilmesi de bulunmakta. Yataktan bir türlü çıkamak istememe durumu ise hastalığın sebebi değil belirtisidir. 

Halk arasında çoğunlukla bunama olarak adlandırılan Alzheimer, yaşın ilerlemesi ile birlikte kişide unutkanlık başlaması, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanması, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. Henüz tedavisi kesin olarak bulunamayan bu hastalıkta, bir takım ilaçlar sayesinde hastalığın ilerleme hızı baskılanabilmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *