900 milyon Android cihazda güvenlik açığı var!

Qualcomm şirketinin ürettiği yonga setlerinde yapılan incelemelerde ortaya korkunç bir sonuç çıktı. Android cihazlarda kullanılan yazılımlarda, korsanların telefonlardaki neredeyse tüm verilere erişebilmelerine imkan sağlayan bir güvenlik açığı birçok telefon markasında tehdit teşkil ediyor. İşte güvenlik açığı tespit edilen telefonlar...

ABD merkezli üretilen Qualcomm şirketinin ürettiği yonga setlerinde yapılan incelemelerde güvenlik açığı bulundu. Androidlerde bulunan yaklaşık 900 milyon cep telefonun tehdit altında olduğu öğrenildi. Android cihazlarda kullanılan yonga setleri nedeni ile korsanlar, cep telefonlarındaki verilere tamamen erişebilme imkânı bulabiliyor. Checkpoint yetkililerinden biri olan Michael Shaulov, önümüzdeki 3-4 ay içerisinde fark edilen bu güvenlik açığından yararlanmak isteyen siber hırsızların olabileceğini duyurdu. Tehdit altındaki güvenlik açığı bulunan android cihazlar, Blackphone 1, Blackphone 2, BlackBerry Priv, Dtek 50, HTC 1, HTC M9, HTC 10, Google Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 6, Motorola MotoX, LG G4, LG G5, LG V10, Samsung Galaxy s7, Samsung Galaxy S7 Edge'nin ABD versiyonları, OnePlus One, OnePlus 2, OnePlus 3, Sont Xperia Z Ultra model olduğu belirlendi.

Siber hırsızların, güvenlik açıklarından faydalanarak cihazın üzerindeki kontrolünü zamanla artıravileceği ve telefonlardaki verilere kolaylıkla erişebileceği söyleniyor. Checkpoint'in araştırmaları sonucunda ortaya çıkan güvenlik açığı hakkındaki bilgiler ve kanıtlar Qualcomm'a sunuldu. Ancak Qualcomm bu konudaki hiçbir soruya yanıt vermiyor. Qualcomm'un güvenlik zaafları ile ilgili yazılım yamaları, yeni üretilecek cihazlardaki yazılımı düzeltme çalışmaları yaptığı düşünülüyor. Yapılan yamalar, telefon cihazı üreticilerine ve işletimcilere dağıtılmış, ancak bu şirketlerden hangilerinin hangi müşterilerine güncelleme bilgisi verdiği tam anlamıyla bilinmiyor.

Checkpoint'in ürettiği QuadRooter Scanner ücretsiz uygulamasında da telefon cihazlarında bahsi geçen güvenlik açığının olup olmadığı araştırılıyor. Telefona indirilen, kurulan yazılım yamaları kontrol edilerek tespit yapılıyor. Android kulanıcılarının zararlı olan program tuzaklarından kaçınmaları ve uygulamaları sadece resmi Google Play web sitesinden indirmesi öneriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *