» 
»
 

91. Gazi Koşusunu kazanan Piano Sonata oldu

Gazi Koşusu'nun,1927 yılından bu yana her yıl aralıksız olarak düzenlenen ve Türk at yarışının derbisi olarak nitelendirilen 91. koşusu, Veliefendi Hipodrumu'nda, saat 20.00'da başladı. Yarışın birinci olarak tamamlayan Piano Sonata isimli at oldu. Piano Sonata'nın jokeyi olan Ahmet Çelik bu sonuçla 3. kez bu koşuyu kazanan isim ünvanını da elde etmiş oldu.

Tam 90 yıldır devam eden bir gelenek haline gelen ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Türk at yarışçılığında derbi olarak nitelendirilen Gazi Koşusu’nun 91'incisi bugün tamamlandı. Koşuyu Oğuz Yalçın'ın sahibi olduğu Piano Sonata isimli safkan kazanırken, Ahmet Çelik’te 3. Kez Gazi Koşusu’nu kazanan jokey olarak tarihe geçti.

Gazi Koşusu'nu birinci olarak tamamlayan safkan at Piano Sonata’nın, sahibi Oğuz Yalçın tam anlamıyla zengin oldu denebilir.  Koşuda yetiştiricilik primleri de eklendikten sonraki toplam dağıtılan ikramiye tutarı 3 milyon 187 bin 500 lira olarak belirtildi. Koşuyu birinci bitiren Piano Sonata’nın sahibi Oğuz Yalçın, bir milyon 500 bin lira ikramiyeyi kazanarak yarışın en çok kazanan ismi olmayı başardı.. Kazanan safkanın yetiştiricisi ise yarış ikramiyesi ve kaydiye ücretlerinin yanı sıra 337 bin 500 lira ikramiyeyi kazanmayı bildi.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'da yapılan at yarışlarının kendi himayesinde yapılmasına karar veren Mustafa Kemal Atatürk, 1927'de verdiği emirle Gazi Koşusu'nun düzenlenmesini istedi. At yarışlarının modern toplumlarda sosyal bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Atatürk, imkanı oldukça at yarışlarnı hipodromda n takip ederdi. Neriman adlı atın 1927 yılında kazandığı ilk Gazi Koşusu'nu Atatürk ile İsmet İnönü birlikte hipodromdan izlemişlerdi.

1927 yılından bu yana her yıl düzenlenen Gazi Koşusu'nda şimdiye kadar en iyi dereceyi, 1996 yılında Özdemir Atman'ın sahibi olduğu Bold Pilot isimli safkan, 2.26.22'lik zamanıyla yapmıştı.. Gazi Koşusu'nu en fazla kazanma başarısını gösteren eküri de Darling, Kusun, Atlıhan, Melikşah, Kayarlı, Minimo, Akkor, Karayel, Buğra, Toraman, Cartagena, Hafız, Popular Demand toplam 13 kez kazandı.

Jokey bazında ele alınacak olursa, Gazi Koşusu'nu en fazla kazanan jokey, Mümin Çılgın olarak tarihe geçti. Mümin Çılgın toplam 9 kez Gazi Koşusu'nu kazanmayı başaran isim olarak koşunun tarihine geçmeyi başardı. Geçen yılki 90. koşuyu Ahmet Güzelocak'ın sahibi olduğu, Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı Graystorm adlı safkankazanmıştı.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *