» 
»
 

AA ekibine Kerkük'te keskin nişancılar tarafından silahlı saldırı

Anadolu Ajansı ekibi, görev yaptığı Irak'ın Kerkük şehrinde DEAŞ'ın keskin nişancıları tarafından silahlı saldırıya uğradı. Silahlı saldırı sonucu AA ekibini taşıyan araç hasara uğradı.

Anadolu Ajansı ekibini taşıyan araca düzenlenen silahlı saldırı sonucu araçta bulunan AA muhabiri Hemn Baban, foto muhabir Yunus Keleş ve kameraman İhsan Muhammed yara almadan kurtulurken, AA aracında hasar meydana geldi. Dün terör örgütü DEAŞ'ın uyuyan hücreleri intihar eylemcileri ve keskin nişancılarla saldırıya geçmişti.

Dün başlayan sokak çatışmalarını yakından takip edebilmek amacıyla Erbil'den Kerkük'e gelen AA ekibinden muhabir Baban, kent merkezine girdiklerini ve güvenlik güçlerinin arkasında yer alarak gelişmeleri takibe başladıklarını ifade etti. Ancak aniden saldıran DEAŞ nedeniyle güvenli bir duvar alrına siper aldıklarını belirten Baban, kurşunların üzerlerine yağmur gibi geldiğini anlattı.

Yaşadıkları korku dolu anları hayatı boyunca unutmayacağını ifade eden Baban, kentten güvenli bir şekilde çıkabildikleri için yaşadıkları mutluluğu da dile getirdi. Kameraman Muhammed ise üzerlerine keskin nişancılar tarafından açılan ateşin nereden geldiğini fark etmediklerini, güvenlik güçlerine yetişerek yardım istediklerini söyledi. Muhammed "Kurşunların duvarı nasıl delip toz duman çıkardığını gördüm." diye konuştu.

Foto muhabir Keleş, olayla ilgili olarak iki gündür teröristlerin kontrolündeki Cihad Otel'in fotolarını çekmeye çalıştığını, bu sırada da DEAŞ'ın saldırısına uğradıklarını ifade etti. Keleş, otelin fotolarını Anti terör timlerinin hemen arkasında otelin fotolarını çekmeye çalışırken birden güvenlik güçlerinin hızlı bir şekilde hareket ettiğini ve aralarında mesafe oluştuğunu, bu nedenle de DEAŞ'ın açık hedefi haline geldiklerini belirtti. Keskin nişancılarının üçünü de hedef alması üzerine ise hemen sokak arasında girdiklerini ifade etti. Araçlarına geldiklerinde ise yeni bir çatışmanın patlak vermesi üzerine ateşin kendilerine doğru gelmeye devam ettiğini gördüklerini dile getiren Keleş, hızlı bir şekilde güvenlik güçlerinin konuşlandığı bölgeye araçlarını sürdüklerini, tehlikeyi atlattıklarında ise aracın sol kapısına mermi isabet ettiğini gördüklerini belirtti.

Kontrolündeki bölgelerde ve çatışma alanlarında oteller ve bazı kamu binalarına keskin nişancılar yerleştiren DEAŞ, güvenlik güçleri ve sivilleri hedef alıyor. Operasyonun 6. gününde çatışmaları görüntülemeye çalışan bir gazeteci hayatını kaybetti ve 3 gazeteci de yaralandı.

Kerkük'te yayın yapan Türkmeneli TV ekibi, dün DEAŞ'ın keskin nişancılarının hedefi olmuştu. Valilik yakınındaki yayın aracında saldırıya uğrayan Haber Müdürü Türkmen gazeteci Ahmet Necmeddin Haceroğlu hayatını kaybetmiş, Televizyon Müdürü Suheyl Kasım yaralanmıştı. Serbest gazeteci Yunus Muhammed ise bugün DEAŞ'ın Başika bölgesine düzenlediği saldırıda yaralanmış, Farsça yayın yapan Radyo Ferda muhabiri Rasul Gevheri de aynı cephedeki saldırıda sol gözünü kaybetmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *