» 
 

AB standartları çerçevesinde hurda araçlar için yeni dönem başlıyor

Çevre ve insan sağlığının korunması için ömrünü tamamlamış hurda araçlar ve bunlara ait atık parçaların geri dönüşümünü sağlamak üzere AB (Avrupa Birliği) standartlarına uygun yeni uygulamalar getirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karara göre hurda olan araçların geri dönüşüm süreçleri ile ilişkili olarak yeni standartlar getiriliyor. Ömrünü Tamamlamış Araçların Kontrolü Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı'na yönelik alınan görüşlerin ardından taslağa son şekil verilecek. Ömrünü tamamlayan araçların ve onlara ait olan parçaların, hem çevre hem de insan sağlığının korunması adına Avrupa Birliği direktifleri çerçevesinde yeni standartlar gelecek. Taslağa göre, ömrünü tamamlayan araçların arındırıldığı ve işleme tesislerine gönderilinceye dek geçici olarak bekletildiği Arındırma ve Söküm Tesisleri'nin kurulması gerekiyor. Bu tesisler için ise çevre izni ve lisans alınması ile bu tesislerin Türkiye genelinde kurulması planlanıyor. Geçici depolama alanı olarak faaliyette olacak lisanslı işletmeler lisans bitim tarihlerine kadar lisans belgelerindeki belirtilen şartlara göre faaliyetlerini sürdürecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurulacak tesislerin denetimini yapacak ve öngörülen standartlara uygun olmayan tesislere ise cezai işlemler uygulanacak. Ömrünü tamamlamış araç sahipleri, Ömrünü Tamamlamış Araç Teslim Yerleri, Arındırma ile Söküm Tesisleri gibi yerlere araçlarını teslim etmek, aracı kayıttan düşme ve bertaraf formunu almakla sorumlu olacak. Bakanlığın veri sistemi çerçevesinde, tesislerde yeniden kullanım amacı ile satışa sunulacak olan bagaj kapağı, ön ve arka kapılar, iç görterge konsolu, motor kaputu, tavan cası, patlamamış hava yastıkları, ön ve arka tamponlar gibi araç parçaları barkodlanacak. Öte yandan trafikten çekme belgesi düzenlenmiş olan ağır hasarlı araçların muayenesi altı ay içerisinde yapılmaz ise, belirtilen süre içerisinde trafiğe geri alınmayan araçlar EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) tarafından hurdaya ayrılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *