» 
»
 

AB vize serbestisi uygulamalarını iptal edebilecek

AB Konseyi yaptığı açıklamada, gerekli görmesi halinde ülkeler arası uygulanan vize serbestisini frenleyebilecek ya da tamamen iptal edebilecek.

Avrupa Birliği vize serbestisi anlaşmalarına ilişkin kabul edilen yeni düzenlemeye göre artık AB, gerekli gördüğü takdirde vize serbestisi uygulamalarını askıya alabilecek ve hatta iptal edebilecek. Bu düzenlemeyi mevcut tüm vize serbestisi anlaşmalarına da uygulayabilecek olan AB'nin yeni fren mekanizmasını, geri kabulde iş birliğinde azalma ve başvuruların reddinde, AB üyesi ülkelere yönelik risklerde belirgin artış olması durumunda devreye alınacak. Söz konusu sürecin üye bir ülke ya da AB Komisyonunca başlatılabileceği belirtilirken, basit çoğunluk kararıyla ilgili üç ülkenin belirli kategorideki vatandaşlarına vize muafiyeti 9 ay süreyle askıya alınabilecek.

Fren mekanizmasında vize serbestisinin askıya alındığı süre içinde AB Komisyonu, buna sebep sorunların giderilmesi amacıyla ilgili üç ülke ile temaslarda bulunacak ve bir rapor hazırlanacak. Bu raporda sorunun devam ettiği anlaşıldığı takdirde vize muafiyeti hakkını 18 aya çıkarabilecek. Yeniden yapılan değerlendirmelerde sorunun giderilmediği anlaşılırsa ilgili ülke ile vize anlaşmasının tamamen iptalini teklif edebilecek.

İlk olarak 11 Aralık 2003'te teklif edilen düzenlemede, AB Konseyi ve AP bundan sonra imza sürecinde. Söz konusu metin AB resmi gazetesinde yayımlanacak ve 20 gün sonra da yürürlüğe girecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *