» 
»
 

ABD Başkanı Trump Suriye'deki füze operasyonu hakkında konuştu

Amerikan füzeleri Suriye'de Esed rejimine ait askeri üssü vurdu. ABD Başkanı Donald Trump, füze operasyonu için "elzemdi" değerlendirmesini yaptı.

Suriye'deki füze operasyonunun ABD'in güvenliği için elzem olduğu değerlendirmesinde bulunan ABD Başkanı Donald Trump, "Suriyeli diktatör Beşşar Esed, salı günü korkunç kimyasal saldırıyı gerçekleştirdi. Bu barbar saldırıyla birçok insan ve hatta güzel bebekler yavaş, vahşice ve insafsızca öldürüldü. Esed yardıma muhtaç erkek, kadın ve çocukların canını aldı. Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına hiç şüphe yok." şeklinde konuştu.

Florida'da Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşen Trump, Esed rejimine ait askeri üssün akşam saatlerinde vurulmasına ilişkin değerlendirmesinde kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan bir saldırı emri verdiğini söyledi. ABD'nin güvenliği için bu operasyonun elzem olduğunu dile getiren Trump, mülteci krizinde daha önceki girişimlerin başarısız olması nedeniyle krizin devam ettiğini, bölgedeki istikrarsızlığın bölgedeki müttefikleri tehdit ettiğini ifade etti. ABD Başkanı Trump "Bu akşam tüm medeni ülkeleri, Suriye'deki katliamı ve her türlü terörizmi durdurmak için ABD'ye katılmaya davet ediyorum." dedi.

Washington'dan Florida'ya giderken basın mensuplarına uçakta bir açıklama yapan Trump, Esed rejimini sert sözlerle eleştirdi. "Suriye'de yaşananlar insanlık için yüz karasıdır" diyen Trump, Esed'e karşı bir şeyler yapılması gerektiğini belirtti. Esed'in yaptıklarını "korkunç" olarak değerlendiren Trump, "Suriye'de olanlar korkunç suçlardan biri. Bunların olmaması gerekiyor. Bunların olmasına izin verilmemeli." şeklinde konuştu.

Beyaz Saray yetkilileri de Amerikan medyasına konuşarak Trump'ın bazı kongre üyeleri ile Suriye'de bir askeri adım atma yönünde değerlendirmede bulunduğunu söylemiş, ancak medyada yer alan haberlerde kesin bir kararın söz konusu olmadığı belirtilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *