ABD başkanlık seçimleri için astronot uzaydan oy gönderdi

ABD’de bugün gerçekleştirilecek 8 Kasım başkanlık seçimleri için Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan astronot Shane Kimbrough oy verdi.

Astronot Shane Kimbrough’un UUİ’den oy kullandığını bildiren NASA, yaptığı açıklamada, oy pusulasını seçim öncesinde doldurduğunu ve e-posta yoluyla oy kullandığını duyurdu. 7 Temmuz’da Soyuz kapsülüyle UUİ’ye gönderilen ve 31 Ekim’de yeryüzüne dönmeden önce e-posta ile oy kullandığı bildirilen bir diğer isim ise Kate Rubins oldu.

19 Ekim’de UUİ’de görev yapmak üzere Soyuz kapsülü ile uzaya fırlatılan diğer bir görevli Kimbrough, bu yolculuğa çıkmadan önce gazetecilere bir açıklama yapmış ve “uzaydan oy kullandım” demenin ayrıcalığını yaşamaktan mutlu olacağını dile getirmişti. Kimbrough ayrıca yeni ABD Başkanı kim olursa olsun memnuniyet duyacağını da dile getirmişti.

UZAYDAN OY İLK KEZ OLMUYOR

2008 başkanlık seçimlerinde yine UUİ’de görevli iki astronot Mike Fincke ve Gregory Chamitoff dünyadan 354 kilometre uzaklıkta uy kullanarak Amerikalı vatandaşlara sandığa gitme çağırısında bulunmuşlardı ve bu görüntüler NASA tarafından naklen yayınlanmıştı. Zira 1997 yılında Teksas Eyalet Parlamentosu kabul ettiği bir yasa ile uzay istasyonlarındaki astronotların oy kullanmasına imkan tanıyor.

21 Ekim’de uzay boşluğundaki 2 günlük yolculuğun ardından UUİ’ye ulaşan 3 astronot Ryzhikov, Borisenko ve Kimbrough, 4 ay kalacakları istasyonda çeşitli deneyler yapacak. 26 Ekim’de NASA tarafından yapılan açıklamaya gore Kimbrough, ilk bilimsel görevlerinden biri olarak Veg-03 deneyine başladı ve “kes, yeniden yetiştir” hasat tekniği ile Sebze Üretim Sistemi Programı kapsamında üçüncü kez kırmızı marul tahumu ekmeye başladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *