» 
»
 

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Türkiye'de Rakka'yı konuşacak

Bugün Türkiye'ye gerçekleştireceği ilk ziyarette ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ın çantasında Rakka operasyonu, PKK/PYD gelişmeleri ve FETÖ dosyalarının olduğu belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, göreve geldikten sonra Meksika, Almanya, Çin, Güney Kore ve Japonya'dan sonra bugün Türkiye'yi ilk kez ziyaret edecek. Tillerson'ın ziyaretinde öncelikli olarak Rakka operasyonu, PKK/PYD ile ilgili gelişmeler ve FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi konularının olması ve detaylı olarak bu konuların konuşulması bekleniyor.

ABD Başkanı Trump'ın görevi devralmasının ardından ABD'den Türkiye'ye yapılacak ilk üst düzey ziyaret olarak kayıtlara geçecek olan bu ziyaretten önce Tillerson, ABD Dışişleri Bakanlığı basına yönelik telekonferans düzenledi ve görüşme hakkında bilgilendirme yapıldı. Söz konusu ziyaretin Türk-Amerikan ilişkileri açısından öneminin vurgulanırken, bakanlık yetkilileri ise görüşme sırasında DEAŞ'la mücadele ve Rakka operasyonu konusunun öncelikli olarak konuşulmasının beklendiğini kaydetti. Açıklamada ayrıca DEAŞ'ın toplumu temsil eden bir yapılanmayı kontrol ettiği Rakka'nın operasyon sırasında nasıl bir hal alacağının da konuşulacağı belirtildi.

Yapılan bilgilendirmede yetkililer Rakka konusunda operasyonel adımların dışında kentin geri alınmasının ardından nasıl bir süreç izleneceğinin de Ankara ile görüşüleceğini vurguladı. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'ın son haftalardaki görüşmelerinin devam ettirileceği, Suriye'de bugüne kadar yapılanların hepsinin Türkiye ile müzakere edildiği ve bunun da devam ettirileceği belirtildi. ABD'den Türkiye'ye yapılacak olan bu ilk üst düzey ziyaretin iki ülke arasında DEAŞ'la mücadele konusundaki işbirliği açısından dönüm noktası olabileceği de ifade ediliyor.

PYD'ye destek gerilimi sürecek mi?
Türkiye, Barack Obama döneminde Washington-Ankara hattındaki PYD'ye destek geriliminin Trump döneminde de sürmesini istemiyor ve bu nedenle Dışişleri Bakanı Tillerson'ın ziyareti büyük önem taşıyor. PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin son dönemde attığı adımlar ile ABD yönetiminin PYD'nin silahlı kolu YPG'ye verdiği destek konularının ziyarette konuşulacak ana konulardan olması bekleniyor.

PYD ile PKK arasında doğrudan bir ilişki olmadığını savunan ABD'ye karşı Türkiye ise PYD'yi ABD ve AB'nin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK'nın Suriye uzantısı olarak görüyor. Terör örgütü DEAŞ'a karşı başka bir terör örgütü olan PKK/PYD'nin kullanılmasının Türk-Amerikan ilişkilerine ciddi zararlar verdiği Türkiye kanadından her seferinde vurgulansa da şimdiye kadar Pentagon adına konuşan komutanlar PKK/PYD'yi DEAŞ'a karşı etkin güç olarak tanımlamaya devam etti ve Pentagon bundan sonra da onlarla birlikte çalışmaya devam edebilecekleri açıklamalarında bulundu.

Gülen'in iadesi
FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi konusu ise ABD ile Türkiye arasındaki ipleri geren diğer bir konu olarak gündemde. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Ankara'nın en önemli önceliği haline gelen Gülen'in iadesi, Tillerson'ın ziyaretinde de gündemin ilk sırasında yer alacak. Konuya ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığından "Türklerin konuyu gündeme getirmesi mümkün ve Bakan, gündeme getirmesi durumunda cevap vermeye hazır" açıklaması yapıldı. Bu açıklama ile Gülen'in iadesi konusunda Tillerson'ın Türkiye'deki hassasiyetin farkında olduğu ve dosyasının boş olmadığı şeklinde değerlendirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *