» 
»
 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby: Sebebini bilmiyorum

Günlük basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, "Türkiye'de yükselen Amerikan karşıtlığının" sebebini bilmediği yönündeki görüşünü yineledi. Gülen'in kaçış ihtimaline karşı tedbir alınıp alınmadığı yönündeki soruda ise ABD Adalet Bakanlığı'nı adres gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük yaptığı basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CBS kanalında yayınlanan "60 dakika" programındaki değerlendirmelerine ilişkin konuştu. Kirby, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Amerikan karşıtlığının Türk halkında yükselişe geçtiği yönündeki düşünceye ilişkin bunun sebebini bilmediğini yineleyerek, "Türkiye halkının aklından geçeni bilmiyorum" dedi.

Kirby'ye Türk medyasının bu düşünceyi durdurmaya yönelik hiçbir şey yapmadıkları şeklindeki sözleri hatırlatılarak Türk medyasının rolünden ziyade darbenin arkasındaki Fetullah Gülen'in ABD'de olmasının bu ABD karşıtlığının yükselişe geçmesine sebep olma ihtimali soruldu. Bunun üzerine Kirby, "Türkiye halkının ya da yetkililerin aklından geçenleri bilemiyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'yi ve demokratik yollarla seçilmiş hükümeti desteklediklerini belirten Kirby, ABD yönetimi olarak bu desteklerini de sürdürdüklerini ifade etti. FETÖ elebaşı Gülen'in ABD'den kaçma ihtimaline karşı herhangi bir önlem alınıp alınmadığı yönündeki soruya ise ABD Adalet Bakanlığını adres göstererek cevap verdi.

Basın toplantısı bitiminde Kirby'ye FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi kronolojisini ve sonrasındaki tepkileri yansıtan " Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi" kitabı hediye edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *