Farkonda
Farkonda
» 
»
 

ABD Esed Rejimi uçağını düşürdü

ABD tarafından, Esed rejimine ait olan savaş uçağının Rakka'ya bağlı Tabka ilçesinde düşürüldüğü ifade edildi. Suriye Savunma Bakanlığı da, savaş uçağının düşürüldüğünü yaptığı bir açıklama ile doğruladı.

Rakka'ya bağlı Tabka ilçesinde, Esed rejimine ait bir savaş uçağının Amerika Birleşik Devletlerine ait bir uçak tarafından düşürüldüğü kaydedildi. Bugün akşam saatlerinde gelen bilgilerde Esed rejimine ait olduğu açıklanan uçakların terör örgütü PKK/PYD mevzilerini bombaladığı belirtilmişti. Saat 20.30 civarında ise bölgede uçan Esed rejimine ait savaş uçağının ABD tarafından düşürüldüğü bildirildi. İlk olarak 7 Nisan'da Humus Şuayrat hava üssünü Tomahawk füzeleri ile vuran ABD, daha sonrasında Tanef bölgesinde iki rejim konvoyuna hava saldırısı düzenlemişti. Düşen ve Esed rejimine bağlı olduğu bilgisi aktarılan uçağın Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait Su-22 tipi savaş uçağı olduğu belirtiliyor.

Konu ile ilgili bir açıklama da Suriye Savunma Bakanlığı tarafından geldi. Açıklamada, uçak düşürülme olayı doğrulanırken, uçaklarının DEAŞ mevzilerini bombalamak üzereyken Rakka'nın batısındaki Resafa bölgesinde, ABD tarafından düşürüldüğünü belirtti.

Düşen uçağı kullanan pilotların durumu hakkında herhangi bir bilgi verilmezken, resmi açıklamada, uçağın enkazının Tabka bölgesi Ceadin köyü civarında düştüğü ifade edildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN