» 
»
 

ABD Irma kasırgası nedeniyle 7 milyon kişiye tahliye kararı verdi

Üçüncü kategoride ABD'ye doğru ilerlemekte olan Irma kasırgasına karşı hazırlıklar başladı. İlk olarak Florida eyaletinde görülecek olması nedeniyle 700 bin kişi bulundukları yerlerden tahliye edilecek.

ABD, Irma kasırgasına hazırlanıyor. Atlantik Okyanusu'ndaki ada ülkelerinden geçerek üçüncü kategoride yani yaklaşık 200 kilometre hızla ABD'ye doğru ilerlemekte olan Irma kasırgasından dolayı ilk görüleceği Florida eyaletinde 700 bin kişi için tahliye kararı verildi. Şu sıralar şiddetinin azaldığı ancak ilerleyen saatlerde artacağı belirtiliyor.
Başta Florida olmak üzere kasırga güzergahındaki Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinin bazılarında kısmen, bazılarında ise genel acil durum ilan edildi. Pazar sabahı Florida'ya ulaşması beklenen kasırga için tahliye kararı verilen kişi sayısı 7 milyona ulaştı.

Irma kasırgasının merkezinin daha önce Miami'den geçeceği tahmin edilmişti ancak bunun değiştiği kaydedildi. Eyaletin güneyinde bulunann Key West'ten kasırganın 4 şiddetinde gireceği ve kuzeybatı yönünde ilerleyerek 3 milyon nüfusa sahip Tampa Bay bölgesine ulaşacağı tahmin ediliyor. Florida Valisi Rick Scott konuya ilişkin yaptığı açıklamada tahliye kararı verilen bölgelerdeki vatandaşların acilen evlerinden ayrılması gerektiğini belirtti ve Irma kasırgasının  daha önce hiç görmediği derecede yıkıcı bir fırtına olduğunu vurguladı. Scott, şiddetli rüzgar nedeniyle 25 bin aboneye elektrik verilemediğini belirterek zamanın hızla daraldığını kaydetti.

ABD'de kasırga güzergahındaki bölgelerdeki on binlerce kişinin ATM'lerde ve akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturduğu, pek çok makinada ise nakit para kalmadığı belirtiliyor. Cuma gecesi itibariyle hava ulaşımının da artık kullanılamadığı eyalette havalimanları hizmet veremiyor. ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA) yaptığı duyuruda barınaklarda 1 milyon kişinin kalabileceğini bildirmişti.

IRMA KASIRGASI NASIL OLUŞTU?
30 Ağustos'ta Afrika'nın batısındaki Cape Verde Adaları civarında esen tropik rüzgarlar tarafından oluşturulan anaforun büyümesiyle oluşan kasırga, Atlantik Okyanusu üzerinde şiddetini artırdı ve 5. derece kasırgaya dönüştü. Karayipler'deki binlerce evi tahrip eden Irma kasırgası, 20'nin üzerinde kişinin ölümüne neden oldu. Şu anda tüm hızıyla kuzey batı istikametinde ilerleyen kasırganın ilk vuracağı Florida'ya ulaşmasına ise 350 kilometre kaldığı belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *