» 
»
 

ABD NATO üyesi ülkeleri uyardı: Desteğimizin azaldığını görmek istemiyorsanız...

İttifak ülkelerin savunma harcamalarını arttırmaları konusunda uyaran ABD Savunma Bakanı Mattis, akis halde ülkesinin NATO'ya desteğini azaltacağını bildirdi.

NATO üyesi ülkelerde ekonominin yüzde 2'sini savunma harcamalarına ayırma planlarını yerine getirmeleri konusunda uyarıda bulunan ABD Savunma Bakanı James Mattis, bunun için bir tarih belirlemelerini istedi. NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda konuşan Mattis, Amerika'nın Batı'nın değerlerini savunmak adına orantısız bir payı artık üstlenemeyeceğini belirtti.

Washington'daki siyasi gerçeklik temelinde bunun adil bir talep olduğunu ifade eden Mattis, "Amerikalılar, sizin çocuklarınızın gelecekteki güvenliğine, sizden daha fazla önem veremez." dedi. ABD'nin taahhütlerini azaltmaması için ittifak ülkelerin ABD'deki siyasi gerçekliğe ilişkin net bir fotoğrafı ortaya koyma borcu olduğunu dile getiren Savunma Bakanı Mattis, ABD'nin sorumluluklarını yerine getireceğini, bu desteğin azalması istemiyorlarsa her başkentin ortak savunmaya desteğini göstermesi gerektiğini vurguladı.

NATO üyesi ülkeler arasında yer alan İngiltere, Estonya, Polonya, Yunanistan ve ABD savunmaya yüzde 2 pay ayırırken, Türkiye'nin savunma harcama oranı yüzde 1,56. Güçlü ekonomiye sahip G7 üyesi ülkelerden Fransa yüzde 1,78, Almanya 1,19, İtalya 1,11 Kanada ise yüzde 0,99 oranında savunmaya pay ayırıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *