» 
»
 

ABD ordusunda başörtüsü ve sakal düzenlemesi

Yapılan yeni bir düzenleme ile ABD Kara Kuvvetlerinde sakal bırakmak, türban ya da başörtüsü takmak artık komutanlık kararı ile mümkün hale getirildi.

ABD Kara Kuvvetleri Sekreteri Eric Fanning tarafından kongreye gönderilen bir mektupta düzenlemenin detayları ortaya çıktı. Daha önce sekreter kararıyla mümkün olan dini gerekçeli olarak türban, başörtüsü takmak ya da sakal bırakmak artık komutanlık kararı ile serbest olabilecek.

Tugay komutanları, dini giyim talep edenlerin inancında samimi olmadığını ya da somut olarak bir tehlike bulunduğu kanaatine varmadıkları sürece başörtüsü takılmasına ya da sakal bırakılmasına izin vermek zorunda kalacak. Kadınların saç şekli standartlarına yenilik getiren düzenleme ile Kara Kuvvetlerinde görevli kadın askerler düzgün ve makul bir uzunlukta olmak kaydıyla saçlarına rasta, örgü veya dalga yaptırabilecek.

ABD ordusundaki Hindistan kökenli Sihlerin talebi üzerine yapıldığı belirtilen düzenlemenin ordudaki Müslüman ve Yahudi askerleri de etkileyeceği belirtildi. Hindistan kökenli 4 ABD askeri, geçtiğimiz sene kendilerini dini vecibelerden alıkoyduğu gerekçesiyle Kara Kuvvetleri aleyhine dava açmış, nisan ayında ise dava askerlerin lehine sonuçlanmıştı. New York Polis Departmanı ise Sih polislerin türban takmaları ve sakal bırakmaları konusunda izin verileceğini geçen hafta duyurmuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *