» 
»
 

ABD vatandaşları uyarıldı! Türkiye’de 16 ile seyahat kısıtlaması

Amerikan vatandaşlarının tatil için Türkiye’de dikkatli olmalarını isteyen bir uyarı yayımlayan ABD Dışişleri Bakanlığı, kamu görevlilerine yönelik 16 ile seyahat etmelerine kısıtlama getiren uyarıyı tekrarladı.

Daha önce de vatandaşlarına dikkatli olmaları konusunda uyarı yayımlayan ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye seyahat uyarısını tekrarladı ve bir açıklama yaptı. Terör örgütlerinin hedefinde ABD vatandaşlarının bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada özellikle Avrupa’nın alışveriş yapılan yerleri ile sivil havacılık, spor organizasyonu, ulaştırma sistemleri ve halka açık toplantılar olduğu hatırlatılarak, Türkiye’ye seyahat edecek olan vatandaşların terör saldırılarına karşı dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

29 Mart tarihinde yapılan uyarının yerine geçeceği belirtilen Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında yer alan ifadelerde açıkça yerli ve yabancı terör gruplarının turistleri hedef aldığı belirtildi. Daha önceki uyarıda yer alan toplu taşıma araçları, büyük organizasyonlar, avmler ve turistik alanlar ile ilgili konular aynı şekilde yinelendi. Ayıca Amerikan kamu çalışanlarına uygulanan 16 ile seyahat kısıtlamasının da devam ettiği belirtilirken, Türkiye’deki söz konusu 16 il Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır,Van, Siirt, muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis ve Elazığ olarak sıralandı.

Muhtemel terör saldırılarına karşı uyarılan ABD vatandaşlarının terör örgütlerinin hedefi olduğu belirtilirken, özellikle Güneydoğu illerinin listede yer alması dikkat çekti. Suriye sınırında yer alan bölgelere gidilmemesi konusunda da uyarı yapan bakanlık, vatandaşları siyasi eylemlerden ve protesto gösterilerinden uzak durulması konusunda uyardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *