» 
»
 

ABD yeni başkanı: 274 delege ve yüzde 49 oy ile Donald Trump!

Tüm dünyanın merakla beklediği ABD seçim sonuçları belli oluyor ve resmi olmayan sonuçlara göre ABD yeni başkanı Donald Trump. ABD'nin 45. yeni başkanı olan Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump New York'ta zafer konuşması yapıyor.

Yüzde 47.1 oy ve 218 delege ile geride kalan Hillary Clinton'a karşı Donald Trump yüzde 48.2 oy ve 274 delege ile ABD yeni başkanı seçildi. Son olarak Wisconsin eyaletinde 10 kazanarak başkanlık yarışını kazanan Donald Trump zafer konuşmasını yapıyor. Trump'ın seçim merkezinde yaptığı konuşmada Clinton'a teşekkürlerini iletti.

ABD vatandaşlarının ise henüz sonuçlar konusunda netlik olmadığı görüşü bulunduğu belirtiliyor. Clinton'ın seçim kampanyasından yapılan açıklamada sonuçların henüz kesin olmadığı, tüm oyların sayılması gerektiği, bunun sonucunda ancak daha fazla açıklama yapacakları belirtildi. ABD medyasının da aynı şekilde sonuçları açıklamada tereddütlü davrandığı dile getirilirken, gelen sonuçlara göre tablonun çok fazla değişmeyeceği görüşü de bulunuyor.

ABD’de 58. kez yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump 45. ABD başkanı oldu. Donald Trump’ın seçimi kazanması tüm dünyada büyük sürpriz olarak karşılandı. 1 Şubat’ta başlayan seçim süreci bugün nihayete erdi ve ABD’nin 50 eyaleti ile başkent Washington DC’de yapılan seçimin galibi Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump oldu. daha önce hiçbir siyasi kariyeri olmayan Trump, Beyaz Saray’a çıkmaya hak kazandı.

Eski dışişleri bakanı ve Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton ise başkanlık için yeterli delege sayısına ulaşamayarak yarışı kaybetti. Donald Trump 70 yaşında başkanlık koltuğuna oturacak ve ABD tarihinin en yaşlı başkanı olarak tarihe geçecek. 1946 yılında 5 kardeşin dördüncüsü olarak dünyaya gelen Alman asıllı iş adamı Frederick Trump, babasının emlakçı olması nedeniyle emlak dünyasına meraklıydı. Pennsylvania Üniversitesi ekonomi bölümü mezunu olan Trump, 1971 yılında babasından devraldığı şirkete “Trump Organizasyon” adını vererek iş hayatına atıldı.

Yaptığı otellerle adını duyuran Trump, 2004 yılında Amerikan NBC kanalında “Çırak” (The Apprentice) adlı programı yapmaya başladı ve şöhret kazandı. 2016 yılında dünyanın en zengin 400 insanı listesinde yer aldı ve Trump’’ın mal varlığı yaklaşık olarak 3,6 milyar dolarında olarak tahmin ediliyor. 2005 yılından beri Melania Trump ile evli olan ABD yeni başkanının 5 çocuğu bulunuyor. Trump, 20 Ocak 2017’de bir törenle Barack Obama’dan görevi devralacak.

KÜRESEL PİYASALAR ABD BAŞKANLIK SEÇİMİ SONUÇLARINI BEKLİYOR

Hem yurt içinde hem de küresel piyasalarda herkesin gözü ABD başkanlık seçimi sonuçlarında. 58. kez başkanlık seçimi yapan ABD, piyasalarda risk iştahının azalmasına neden olurken, dolara karşı kayıplar derinleşti. FBI soruşturmasında suçsuz olduğu açıklanan Clinton’a karşı Trump’ın ABD başkanı seçilmesi durumunda ise FED’in para politikalarının etkileneceği bildiriliyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin ABD seçim sonucundan etkileneceği belirtilirken, Trump’ın ekonomi politikaları daha çok ticari dengeleri değiştirecek nitelikte olarak değerlendiriliyor. Donald Trump, Mektika ve Çin gibi gelişmekte olan ülkelere yaptırım uygulayacağını söylemesi nedeni ile para politikasında yaşanacak değişikliklerin Amerika Merkez Bankası (FED) içinde yeni düzenlemeler yapılacağını gösterdiği düşüncesi hakim. Bu durumun da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkileyebileceği, altın fiyatlarının ön plana çıkacağı değerlendiriliyor.

Daha çok ılımlı bir politika sergileyen Clinton’ın piyasalar tarafından başkan olması beklentisi hakimken, ticari hayatta fazla değişiklik olmayacağı düşüncesi ile mevcut para politikasının sürmesi, FED’in yavaş faiz arttırmasını bunun da gelişmekte olan ülkelerin para birimleri açısından olumlu olması beklentisi yer alıyor. Bu durumda da küresel olarak doların güçlü görüntüsünü sürdüreceği beklentisi oluşurken, analistlere göre bu senaryoda Türkiye gibi ülkelerin para birimlerinin kendi ekonomik görüntüsüne göre şekillenmeyi sürdüreceği görüşü yer alıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *