» 
»
 

ABD'de eylem: Bugün ben de Müslümanım

New York'ta düzenlenen Bugün ben de Müslümanın mitinginde ABD Başkanı Trump, İslam ülkelerine uygulanan seyahat yasağı nedeniyle protesto edildi.

Amerikan vatandaşlarınca Times Meydanı'nda düzenlenen Bugün ben de Müslümanım mitinginde ABD Başkanı Donald Trump'ın bazı İslam ülkelerine uyguladığı vize kısıtlamaları protesto edilirken, mitinge Hristiyan, Musevi ve diğer din ve inanışlara sahip pek çok kişi katılım gösterdi. Def Jam Recordings adlı hip hop ve urban müzik kayıt firması kurucusu ve siyasi aktivist Russell Simmons öncülüğünde düzenlenen mitingde yaklaşık bin Amerikalı toplandı. Ayrıca mitinge katılanlar arasında İbrahim'in Oğulları adlı kitabın yazarı İmam Shamsi ve Rabbi Marc Schneier, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, ünlü Hollywood yıldızı Susan Sarandon, Chelsea Clinton, ünlü rapçı Q-Tip ve Müslüman aktivist Linda Sarsour da vardı.

Konuşmasında Donald Trump'a kendilerini bir araya getirdiği için teşekkür eden eski arkadaşı Russel Simmons, ülkelerinde değişiklik olduğunu, uzun yıllardır İslamofobi ile savaştıklarını dile getirdi. Simmons "Fakat daha fazla nefret suçlarına ve daha fazla nefrete doğru bir değişme var." dedi. Linda Sarsour ise "Sizler 'ben de Müslüman'ım' derken ben de size 'ben hiç pişmanlık duymadan bütün gün ve her gün Müslüman'ım' diyorum." şeklinde konuştu. Sarsour ayrıca konuşmasında, 19 Şubat'ın eski ABD Başkanı Franklin Delano Roosevelt'in yüz bin Amerikalı Japon'un kamplara hapsedilmesini içeren 9066 Başkanlık kararnamesini imzalamasının 75'inci yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *