» 
»
 

ABD'de ünlü restoranlar boykot için kepenk kapattı

ABD Başkanı Trump'ın Meksika sınırına duvar örülmesi ve vize yasağı kararı sonrası ülkede protestolar sürüyor. Washington, New York, Chicago gibi eyaletlerde Göçmensiz 1 Gün protestoları yapıldı.

Göçmenlerin ağırlıklı olarak çalıştığı restoran zincirlerinde ve farklı alanlardaki iş yerlerinde Göçmensiz 1 Gün boykotu yapıldı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Meksika sınırına duvar örülmesi ve vize yasağını protesto eden işletmeler kepenk kapattı.

Washington'da faaliyet gösteren ünlü restoran Toki Underground yöneticisi Oliver Caillabet, eylemlerin büyük etkiye sahip olduğunu dile getirirken, Maryland ve Virgina bölgelerinde de boykota destek verildi. Göçmenlere yönelik yeni bir kararname sunacağını dün Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında açıklayan Trump, ABD basını kontrolden çıkmış durumda değerlendirmesini yaptı.

Göçmensiz 1 Gün protestolarına New York da dahil oldu ve 28 yıllık Blue Ribbon restoran zinciri 500 kişilik çalışanıyla bir günlük kepenk kapatma eylemi yaptı. Chicago'da ise Dayanışma Çorbası adı altında başlatılan yardım kampanyası düzenlendi. Kampanya solidaritysoup.org sitesi aracılığıyla yürütülüyor ve 1 Mart'a kadar göçmenlere yapılacak her 50 dolar ve üzeri bağışa karşılık ünlü şeflerin yaptığı 2 kap çorba hediye ediliyor.

Meksikalı göçmenlerin çoğunlukta olduğu binlerce kişi iş yerlerine gitmedi ve Chicago caddelerinde 5 kilometreden fazla yürüyerek Başkan Trump'ın göçmen karşıtı politikalarını protesto etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *