» 
»
 

ABD'deki sel felaketinde 13 kişi yaşamını yitirdi

ABD'nin Louisiana eyaletinde geçtiğimiz hafta etkili olan çoğun sağanak yağışlar sel felaketini beraberinde getirdi. Meydana gelen selde 60 bin 642 ev ve iş yerinin yıkılıp hasar gördüğü belirlenirken, 13 kişinin de hayatını kaybettiği bildirildi.

Yoğun yağışların geçtiğimiz hafta etkisi altında kalan ABD'nin Louisiana eyaletinde meydana gelen selde 60 bin 642 ev ve işyerinin çoğunun yıkıldığı ve zarar gördüğü, 13 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. 2012'de ülkede yaşanan Sandy Kasırgası'nın ardından yaşanana en büyük doğal afet olarak görülen sel felaketinde onbinlerce ev sel sularına dayanamayarak yıkıldı ve büyük derecede hasar gördü.

Louisiana Valiliği İç Güvenlik ve Acil Durum Hazırlık Ofisi Sözcüsü Mike Steele'nin yaptığı açıklamalarda sel felaketinden dolayı 60 bin 642 evin hasar gördüğünü ve yıkıldığını, 13 kişinin ise öldüğünü belirtti. Selin sonrasında yaklaşık 102 bin kişinin federal yardım için başvuruda bulundukllarını bunlardan 3 bin kişinin halâ barınaklarda kaldıklarını söyledi.

Ayrıca, 11-13 tarihlerinde aralıksız yağan sağanak yağışlardan dolayı 50 eylaet otobanının da halâ trafiğe kapalı olduğunu ve bölgede çok sayıda insanın kendi evlerine gidemediklerini bildirdi. Louisiana Valisi John Bel ise, Louisiana'da hasar tespit çalışmalarına devam edildiğini ve Baton Rouge Ticaret Odası ise bölgede 111 bin civarında ev olduğunu ve bunların ise yaklaşık 21 milyar dolar değerinde olduğunu ifade etti.

Sel fekaletinde Obama'nın tatilde olması dikkat çekerken, Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Obama'nın salı günü Louisiana Baton Rouge kentine gideceği ve oradaki felaket bölgesinde incelemelerde bulunacağı bilgisi bildirildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *