» 
»
 

ABD'den Türkiye'ye Halep için teşekkür

Halep'in doğusunda kuşatma altındaki halkın tahliyesi için Türkiye'nin çabalarına teşekkür eden ABD'nin BM Daimi Üyesi Samantha Power, BM Güvenlik Konseyi'nin kapalı oturumu sonrasında konuştu.

Fransa ve Almanya'nın talebi üzerine kapalı oturum gerçekleştiren BM Güvenlik Konseyi, Halep'teki gelişmeleri ve tahliyeleri görüştü. Oturum bitiminde ABD'in BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Halep'in doğusundaki insani durum ve bölgeden tahliyelere ilişkin BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien'ın brifing verdiğini belirtti. İrandestekli milisler ve rejim destekçilerinin şiddeti nedeniyle tahliye çabalarının durduğuna işaret eden Power, Türkiye liderliğinde tahliye için ilan edilen ateşkesin bu sabah kadar devam ettiğini, ancak ardından tahliyelerin askıya alındığı haberinin geldiğini kaydetti.

ABD TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Halep'te bulunan bu insanların hayatlarını kurtarmak için Türkiye'nin ortaya koyduğu liderlik ve durmak bilmeyen çabaları için teşekkür eden Power, kuşatma altındaki Suriyelilerin soğukla ve açlıkla mücadele ettiklerini belirtti. Bu insanların bombaların hedefinde olduğunu da hatırlatan Power, tahliye anlaşmasının en kısa sürede tekrar devreye sokulması gerektiği hususunun altını çizdi. Ayrıca Power, Halep'ten kaçan yaralı ve aç sivil insanlara karşı ateş açılmasını da " alçakça" olarak nitelendirdi.

"TAHLİYELER ULUSLARARASI GÖZLEMCİLERİN DENETİMİNDE YAPILSIN"

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre, BMGK'da tahliyelerin uluslararası gözlemcilerin denetiminde yapılmasını öngören karar tasarısının oylanacağını belirtti. ABD'nin Fransa'nın bu karar tasarısında destek vereceğini belirten Power ise bu sayde sahadaki insani yardım çalışanlarının ve Türkiye'nin çabalarına da katkı sağlanacağını belirtti. Fransa'nın karar tasarısının bu hafta sonu BMGK'da oylanması öngörülüyor. Power, eğer Rusya BM Güvenlik Konseyi'nde bunu veto ederse, BM Genel Kurulu'nda özel bir oturum için çalışacaklarını da ifade etti. İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ise yaşanan ...in engellenmesinde gözlemcilerin yardımcı olacağını değerlendirdi. Rusya BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise bu gözlemcilerin görevlendirmesi hususunun haftalar süreceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *