» 
»
 

AB'den FETÖ açıklaması: Darbe girişiminde kesinlikle rolü var

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi ile ilgili konuşan AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Timmermans, örgütün darbe girişiminde rol oynadığına dair işaretlerin arttığını ifade etti.

Belçika'da haftalık dergi olarak yayınlanan Knack'a konuşan AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, dışarıda darbe girişimine karşı çok az empati gördüklerini söyleyen Türklerin bu konuda haklılık payı olduğunu dile getirdi ve "Desteğimizde daha cömert olabilirdik" dedi.

AB yetkilisi Timmermans, darbe girişimi hususunu Avrupa'nın hafife aldığını ifade ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe girişiminde Gülen örgütünün rolüne ilişkin açıklamalarının tamamen manasız olmadığını dile getirdi. Timmermans, ABD'de yürütülen araştırmalar temelinde Gülen hareketinin darbede kesinlikle rol oynadığına ilişkin işaretlerin arttığını belirtti.

Bu konuşma ile birlikte ilk kez bir AB üst düzey yetkilisi FETÖ'nün darbe girişimindeki rolünü kabul etmiş olurken, röportajın girişinde Knack dergisinde "Fetullah Gülen'in günleri sayılı. ABD Başkanı seçilen Donald Trump, Gülen hareketinin liderini iade edebileceğini söyledi. AB Komisyonu da buna karşı görünmüyor" değerlendirmeleri yer aldı.

Röportajın yayınlanması sonrasında Belçika ve Hollanda'da bulunan FETÖ mensuplarının ise Timmermans'ı sözlerini geri alması için zorlamaya başladığı bilgisi bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *