» 
»
 

ABD’li bilim insanlarından tuzu arttırın önerisi

Dünya Sağlık Örgütünün 3 beyazı hayatınızdan çıkarın uyarılarına rağmen ABD’li bilim insanları bu tezin aksine bir kitap hazırlayarak tuzu arttırın önerisinde bulundu. İşte ayrıntılar…

Gazete Habertürk tarafından servis edilen habere  göre, Dünya Sağlık Örgütü ve ABD’li bilim insanları arasında yeni bir polemik başladı. DSÖ’nün  “3 BEYAZ” alarak adlandırılan “tuz, şeker ve un” tüketiminin azaltılması gerektiğine ile ilgili ileri sürdüğü teoriye karşın ABD’li bilim insanı James Dinicolantonio kitabında “Tuz azaltma çağrılarına kulak tıkayın” diye öneride bulunuyor.

Bu bağlamda Amerikalı bilim insanlarının teorisine göre düşük miktarda tuz kullanarak beslenme, kemiklerin güçsüzleşmesine ve hafıza kayıplarına sebep oluyor. Öte yandan yüksek tuz oranlı beslenme ise diyabet gibi hastalıkların düzelmesine etken oluyor.

Bu çok ses getirecek olan kitabın yazarı Dinicolantonio’ya göre beslenmede tuzu miktarını çoğaltmak gereksiz alınan şeker oranını azaltarak kilo kontrolünede yardımcı olacak. Ayrıca Dinicolantonio, tuz tüketiminin azaltılması ile kalp hastalıklarının azalması arasında bağlantı kurulamayacağı da savunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *