ABD'li kadın astronot yeni bir rekora imza attı

Uzaya giden en yaşlı kadın rekorunu elinde bulunduran Whitson, bu sefer de "uzayda en uzun süre kalan Amerikalı" olarak tarihe geçmeyi başardı.

Amerikalı astronot Peggy Whitson 534 günlük uzay seyahati ile "uzayda en uzun süre kalan Amerikalı" unvanına sahip oldu. Tarihi bir rekora imza atan 57 yaşındaki Whitson, aynı zamanda "uzaya giden en yaşlı kadın" rekoru ve en çok uzay yürüyüşü yapan kadın astronot rekorlarını da elinde bulunduruyor. Dr. Whitson'ın uzayda toplam 666 gün geçirmesi ve Eylül'de dönmesi planlanıyor. Dünya çapında ise "uzayda en uzun süreli kalma" rekorunun sahibi 879 gün ile Rus kozmonot Genny Padalka.

 

2002'de ilk kez uzaya giden Whitson, 2008 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'nun komutasını da alan ilk kadın astronot olmayı başarmıştı. Dr. Whitson, UUİ'nin daha önceki açıklamasında uzayda rekor kırmak için bulunmadığını bildirse de çok sayıda rekora imza atmış oldu. Twitter hesabından yaptığı açıklamada uzay görevlerinde kendisine yardımcı olanlara teşekkürlerini ileten Whitson'ı ABD Başkanı Trump ve kızı Ivanka Oval Ofis'teki çalışma masasından aradı ve UUİ'den görüntülü görüşme yaparak rekorunu tebrik etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *