» 
»
 

ABD’li komutan 'yanlış anlaşıldım' diyerek açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepki gösterdiği sözlerin sahibi ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, başarısız darbe girişimi hakkındaki sözlerinin "yanlış anlaşıldığını" açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz'da çok sayıda şehit veren ve harabeye dönen Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığını ziyareti sırasında bir konuşma yapmış, konuşmasında da ABD'li bir generale tepki göstermişti. İşte o general bu konuya ilişkin bir açıklama yaptı ve yazılı açıklamasında yanlış anlaşıldığını savundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepki gösterdiği ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel, "Türkiye’deki başarısız olmuş darbe girişimiyle herhangi bir alakam olduğuna yönelik haberler talihsiz ve kesinlikle doğru değil." ifadesini kullandı.

Uzun bir süredir Türkiye’nin "olağanüstü ve önemli bir partner" olduğunu ifade eden Votel, Türkiye’nin sürdürdüğü işbirliğinden memnuniyet duyduklarını ve DAEŞ ile mücadeleye yönelik ortaklığın devamını umduklarını ifade etti.

Votel dünkü konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin tepki çeken açıklamalarda bulunmuş, Türk ordusundaki işbirliği içinde bulundukları birçok askeri yetkilinin tutuklandığını vurgulamıştı. Votel, “Bunun Türkiye ile mükemmel olan işbirliği ve birlikteliğin seviyesini etkilemesinden kaygı duyuyorum.” ifadelerini kullanan Votel'ın bu sözlerine karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tepki göstererek "İnsan biraz sıkılır, bunun kararını vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Bir defa haddini bileceksin, kendini bileceksin." demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yapılan darbe girişimini püskürten devlete demokrasi adına teşekkür etmesi gerekirken aksine darbecilerin yanında yer aldığını ifade etmiş, darbecinin kendi ülkelerinde olduğunu, milletin de bu tezgahın içinde olanları, üst aklı gayet iyi bildiğini belirtmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu açıklamalarla da kendinizi açığa çıkarıyorsunuz, açığa veriyorsunuz. Türkiye bu oyunlara gelmeyecek." ifadelerini kullanmıştı.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *