» 
 

ABD'nin otomotivde ithalat vergisi planı Alman firmaları düşündürüyor

ABD'ye 34,1 milyar euro ihracat yapan Alman firmalar, ABD Başkanı Trump'ın otomotiv sektörüne yönelik ithalat vergisi uygulama planı nedeniyle kara kara düşünmeye başladı.

ABD ile AB ticari ilişkileri, Almanya'da tartışmaları alevlendirdi. Zira 45. ABD Başkanı Doland Trump göreve resmen başladı ve bundan kısa süre önce verdiği bir röportajda ABD dışında üretilerek ABD'de satılacak otomobil üreticilerinin vergi ödemesi gerektiğini belirtmiş ve yüzde 35 ithalat vergisi uygulama isteğini dile getirmişti.

Dünyanın otomobil üreticisi ülkesi Almanya'da tepkiyle karşılanan bu açıklama, ABD'nin ithalat vergisi ve Meksika gibi ülkelerdeki yatırımları nedeniyle Alman firmaları düşündürmeye başladı. Almanya'da BMW, Daimler ve Volkswagen gibi firmaların hisseleri bu röportaj sonrasında düşüş yaşadı. 3 otomobil üreticisinin daha düşük üretim maliyetleri nedeniyle Meksika fabrikalarına milyarlarca euro yatırımları bulunuyor.

2015'te 949,2 milyar euro ihracat yaparak rekor kıran Almanya, 113,7 milyar euro ile en fazla ihracatı ABD'ye yapmış ve Almanya'nın en büyük ticaret ortağı haline gelmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *