» 
 

Abdülhamit’in köyü: Ördekgölü...

Osmanlı’dan kalma 120 yıllık evde tarihin izlerini sürdük.

1878-1879 yıllarında Osmanlı- Rus Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya göçen Boşnaklar için Abdülhamit’in emriyle kurulmuş Ördekgölü Köyü memleketimizde aşina olduğumuz köylere hiç mi hiç benzemiyor. İmparator gibi köy desek yeri. Muhteşem bir kuruluma sahip cennetten bir köşe adeta…

Başkent’e 114 km, Polatlı ‘ya 28 km uzaklıkta olan Ördekgölü Köyü Abdülhamit zamanında Bosna-Hersek'ten gelen Boşnakların iskanı ile kurulmuş. Köy sakinlerinden Sami Elçi mihmandarlığında Ördekgölü Köyü’ne yaptığımız ziyarette farklı kültürleri ile Boşnakların dünyasına dalıverdik. Köy muhtarı başta olmak üzere köyün ileri gelenleri, hoşsohbet kadınları köylerini anlata anlata bitiremediler. Boşnakların yemek kültürleri başlıbaşına bir lezzet durağı. Aman da aman “ Pita, kulkuşa, mutuşa ve pugra” gibi yemeklerin tarifleri havalarda uçuştu.

ÖRDEKGÖLÜ ADININ HİKAYESİ

Kültür Müdürlüğü Müzik Sorumlusu ve Ördekgölü toprağının hasbehas evladı Sami Elçi köyün kuruluşunu şöyle anlattı: “Bu köy 120 yıllık bir köy. Önce Haymana’ya bağlıydı. Suyu Haymana Çal Dağı’ndan gelir. Köyümüzde bulunan küçüklü büyüklü pek çok gölde farklı türde ördekler yüzmeye gelirmiş. Öyle ki kağnıları yutacak kadar derin göller olduğu söyleniyor. Dolayısıyla köyün adı Ördekgölü kalmış. Köyün ortasında olan bir gölden köy halkının su ihtiyacını gidermek için çeşme yapılarak avgana(kanal)açılmış” Köy merkezindeki 100 yıllık köye hayat vermeye devam ediyor.


KÖYÜMÜZÜN KIYMETİNİ BİLİYORUZ

Ördekgölü Köyü Muhtarı Nuri Çetin: “ Köyümüzün kıymeti her daim gönlümüzde. Dedelerimiz iyi ki buraya gelmiş. Etrafımızda böyle imarlı köy pek yok. Bu köyde gençliğimiz geçti. Yaşlılık günlerimiz geldi çattı akranlarımızla birlikte yaşayıp gidiyoruz. Köyümüzde esas olan komşuların birbirine olan tutkunluğu. İnsanı mizahsever köyün tamamı emeklilerden oluşuyor diyebilirim. Gençler şehre taşındı. Evlerimiz , bahçe duvarlarımız taş yapı ve mimarisine gözümüz gibi baktık. Yıllara meydan okuyan köyümüzün yolları yağ gibi .Tarihi hayratımız(Çamaşırhane)75 yıl önce yapılmış 7 bacası ve iki kurnası ile geçmişten bugüne hediye.Hayratın otantikliğini korumak ise vazifemiz” dedi.


ZEKAİ AKTAN KÖYÜNÜ ANLATIYOR

Zekai Aktan köyünü anlattı: “Emekli olunca eşimle birlikte köyüme döndüm.1878-1879 yıllarında Abdülhamit’in imparatorluğu zamanında kurulmuş olan köye dedelerimiz 93 harbinden sonra göçmüş. Avrupai bir köy ve simetrik bir plana sahip. Boşnaklar da soyadı çok önemlidir. Bizim soyadımız göçerken ‘Terziç’ ti. Daha sonra soyadı kanunu çıkınca ‘Aktan’ soyadını aldık. Soyadımızla anılırız. Hangi aileye mensup olduğumuz soyadımızdan anlaşılır.”

GÜRCÜ, ABAZA, EVLİYAFAKILI, LAZ, BOŞNAK

Köyün en yaşlılarından sayılan Meryem Erdoğan bakın neler anlattı: “ 77 yaşındayım. Biz Boşnak, Evliyafakılı, Laz, Gürcü bir arada yaşıyoruz. Hepimiz kardeşiz. Benim babam Kafkasya’dan gelmiş. Eskişehir’de Yunan Harbi’nde başından vurulmuş. Ey kızım, gençlik geldi geçti bu köyde ama ayrı gayrı bilmedik. Varlığı yokluğu paylaştık.”


BOBİNA (KIRK UÇURMA) ADETİ

Boşnak adetlerini aynı köyden olan öğretmen Cemal Gürkan’dan dinledik: “ Bizim köyün kadınları doğumdan sonra kırk gün evden çıkmaz. Komşuları ona çorba, yemek, tatlı pişirip getirir. Lohusa kadın 40 gün sonra çocuğuyla birlikte kırkından çıkar. Mis gibi kurabiyeler yaparak kırk uçurmaya (Boşnakça’da bobina) çıkar. Kendisine gelen tüm komşularına virata virata (kapı)o kurabiyeden götürür.(Posiva) gece gezmeleri yaparız. (Krusa) mısır unundan ekmek yapar yeriz.”

ANTİK ÇEŞME…

Cemal Gürkan yüzyıllık çeşmenin hikayesini aktardı: “ Bu çeşme çok önemlidir. Köyde harman zamanı sabaha kadar patos yapılırdı. Saman tozundan kurtulmak için hemen bu çeşmeye koşar ılık suyuna kendimizi bırakırdık. Çeşmenin suyu Ocak ayının ortasına kadar sıcaklığını korur. Babam bu köyde mizahçı olarak bilinir ve şakalarına köyde kimse itiraz etmez. Bu köyün üç özelliği mizahçı, çalışkan ve birbirine tutkunluğu ile tanınmasıdır.

Caminin yanındaki uzun yol bizim çocukluğumuzda ‘Topaç Çevirme Pisti’ idi.
Ördekgölü göç verse de bütünlüğünü korudu.
Muhteşem doğa atmosferinde; hıdrellez potakları ve 100 yıllık kavaklarıyla geleceğe uzanıyor. Osmanlı İmparatorunun kurduğu köye de bu yakışır doğrusu…

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *