» 
»
 

ABD'ye seyahat Trump politikaları nedeniyle azaldı

7 İslam ülkesine planlanan seyahat yasağı nedeniyle ABD'de turizme ilgilinin azaldığı belirtiliyor. Trump'ın seyahat yasağı planının sadece bu ülkelerin vatandaşlarında değil tüm dünyada ABD'ye seyahat ilgisini azalttığı kaydediliyor.

Seyahat firmalarından toplanan verilere göre ABD Başkanı Trump'ın 7 İslam ülkesine uygulamayı planladığı seyahat yasağı, tüm dünyada ABD'ye seyahat ilgisini azalttı. Her ne kadar 7 ülke hedef alınsa da bu politikanın tüm dünya vatandaşları üzerinde etkili olduğu ve ABD'de turizmi vurduğu ifade ediliyor. Bazı cep telefonu seyahat uygulamalarında ABD'ye uçuş aramalarında yüzde 17 azalma olduğu belirtilirken, Hopper adlı uygulamanın yetkilileri geçen yıl aynı dönemde yüzde 1.18 düşüş görülürken bu yıl 122 ülkenin 94'ünde azalma görüldüğünü, Rusya'dan gelen talebin ise yüzde 88 azaldığını belirtti.

Küresel Seyahat İşletmeleri Birliği yaptığı açıklamada Trump başkanlığında ABD'nin seyahat endüstrisinde 185 milyon dolar kayıp yaşadığını belirtti. 7 İşlam ülkesi dışında diğer İslam ülkelerinden ABD'ye uçak bileti aramalarının yüzde 30 düştüğü belirtilirken, Suudi Arabistan'da bu arama yüzde 33, Bahreyn'de yüzde 37 şeklinde oldu. Seyahat yasağı getirilmesi planlanan 7 ülkeden ABD'ye yapılan rezervasyonlarda ise yüzde 80 düşüş görüldü.

ABD'ye seyahat ilgisinin azalması doğal olarak otel fiyatlarını da vurdu. Kayak adındaki seyahat araştırma motorunun açıklamasına göre Las Vegas otelleri yüzde 39, New York otelleri yüzde 32 fiyatlarında düşüş yaşadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *