» 
»
 

Abosch'un çektiği bu patates fotoğrafı 1 milyon euroya satıldı

Kişisel ilgisi patates fotoğrafı çekmek olan ünlü fotoğrafçı Kevin Abosch, siyah zemin üzerinde çektiği bu patates fotoğrafını 1 milyon eurodan daha fazla bir fiyata iş adamına sattı. 162*162 ölçülerindeki fotoğraf Abosch'un en pahalı çalışması oldu.

1 milyon euroluk patates fotoğrafı mı olur demeyin. Dünyanın en pahalı fotoğrafı olma özelliğine sahip bu fotoğraf ünlü fotoğrafçı Kevin Abosch’un en favori fotoğraflarından birisi. Geçen sene bir milyon dolardan fazla bir fiyata alıcı bulan Potato #345 isimli  fotoğraf, sıradan bir patatesten farksız gibi görünebilir. Ancak fotoğraf severler için durum böyle değil.

Kevin Abosch kimdir?
Silikon Vadisi ve teknoloji endüstrisinde çalışan pek çok ünlü ismin fotoğraflarını çekmekle ünlenen Kevin Abosch, siyah fon üzerinde çektiği portleriyle tanınıyor. Bu fotoğraflardan bir tane çektirmek ise adeta bir tür statü sembolü haline gelmiş. Ortalama 150 bin dolar civarında ödeyerek fotoğrafçıdan bu tür bir çekim talep edilebiliyor. Ancak çektireceğiniz fotoğraflar reklam sektöründe kullanılacaksa ücreti 500 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Patatese özel ilgi
Abosch klatik portreleri ile ünlenmiş olsa da bunların dışında en ilgi çekici fotoğrafları patates fotoğrafları olmuş. Patateslere karşı özel bir ilgisi olduğu öğrenilen ünlü fotoğrafçı, çıkan haberlere göre patatesleri insanlara benzetiyor ve her birinin aynı türde olmalarına rağmen, farklı şekillerde olmalarını etkileyici buluyor. Özellikle Potato #345 adlı fotoğrafını kendisi de favorileri arasında gösteriyor.

1 milyon dolardan fazla bir fiyat ile rekor satış rakamına ulaşan Abosch, çektiği fotoğraflarla ilgilenen bir koleksiyoncu tarafından geçen sene evinde ziyaret edilmiş ve koleksiyoncu 162 x 162 ölçülerinde Paris’teki evinin duvarında asılı duran bu patates fotoğrafı için 1.083.450 dolar ödemiş.

Peter Lik’in ‘Phantom’ isimli fotoğrafı 6.5 milyon dolara satıldığı biliniyor. 1 milyon dolardan daha fazla bir meblağ ödenen bu Potato #345 ise Abosch’un en pahalı çalışması olarak nitelendiriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *