» 
»
 

Aç kalarak kanser olma riskini düşürebilirsiniz

Önemli çalışmalara imza atan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’de görevli bilim insanları son yapılan araştırma sonuçlarına göre açlık ve kanser riski arasında dikkat çekici bağlantılar bulunduğunu açıkladı.

ABD kökenli Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde araştırma görevlilerinden "Dünyayı değiştirecek 37 bilim insanı" Doç. Dr. Ömer Yılmaz, sağlıklı yaşam adına yapılan çalışmalarla ilgili son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Araştırmaların başlıca konuları arasında yer alan "Normal bir hücre kanser hücresine nasıl dönüşür?" sorusuna cevap aradıklarını kaydeden Yılmaz, bilhassa gıda tüketiminin kanserin oluşum ve gelişim evreleri üzerindeki rolünü çözmeye çalıştıklarını kanserin birden çok nedeni bulunduğunu, öncelikli sebebin "genetik miras" olduğunu kaydetti.

Sonuçlara göre birçok hastalıkta olduğu gibi sigara ve şişmanlık faktörlerinin de kanser hastalığının nedenleri arasında listesinin üst sıralarında bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, "2020 yılında şişmanlığın, kontrol edilebilir kanser risk faktörleri arasında önemli yeri olacağını belirtti. Yılmaz kesin oranlar veremeseler de 100 hastadan 30'unun şişmanlık ve gıdadan, yüzde 20'sinin sigaradan, yüzde 50'sinin genetik veya bilmediğimiz diğer nedenlerden kanser olacağını tahmin ettiklerini aktardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *