» 
»
 

Acı biber tam bir mucize ve faydaları saymakla bitmiyor

Pek çok rahatsızlığı gidermek için son yıllarda doktorların da kullanmaya başladığı acı biber, özellikle ağrı kesici özelliği ile bazı toplumlarda binlerce yıldır kullanılmakta. Peki güncel tıpta da kendisine yer edinen acı biberin faydaları neler?

Binlerce yıldır iştah açan etkisiyle sofralardan eksik olmayan acı biberin meğer ne marifetleri varmış. Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı acı biber ile ilgili yaptığı açıklamalarda öyle bilgiler verdi ki artı acı biberi sadece lezzet için değil sağlık için de sofranızdan eksik etmeyeceksiniz.

Beyinde endorfin hormonu salgılanmasına sebep olan acı biber özü "capsaicin" sinirlerin yumuşamasını ve vücutta mutluluk oluşmasını sağlıyor. Doğal ağrı kesici olarak bilinen endorfin sürülerek uygulandığında romatizmal eklem hastalıklarından kaynaklanan artrit, fantom ağrıları, tendonit, miyalji ve zonada etkili olan acı biber özü, diş ağrısı, bronşit, astım ve migren için de ağız yıkama solüsyonları ve burun spreyleri ile reçeteleniyor. Kronik burun akıntısını durduran etkiye sahip bu spreyler aynı zamanda hapşırma ve konjesyonu da azaltıyor.

Sindirime yardımcı olan, iştah açan acı biber öte yandan kandaki şeker ve kolesterolü de azaltıyor ve bu sayede kanı incelterek pıhtılaşmasını önlüyor. Şeker hastalığında görülen ayak yanmalarında faydalı olan acı, sedef hastalığında merhem olarak uygulandığında yarar sağlıyor. C vitamini içeriği zengin olan acı biber, vücudun direncini artırıyor ve grip gibi mevsimsel hastalıklara karşı koruma sağlıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda beta karoten, antioksidan ve C vitamini içeriği ile kanser ve kalp krizine karşı vücutta kalkan vazifesi gördüğü ortaya çıkan acı biber, tüm bu özellikleri ile dünyadaki en ucuz ilaç olmaya aday denilebilir. Acı biber tüketerek midede ülser gibi rahatsızlıklara sebep olan mikroplardan kurtulabileceğiniz gibi, metabolizmanızı hızlandırarak kabızlığı önleyebilir, zayıflatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Lifli bir yapıda olan acı biber vücutta yağ yakma özelliğine de sahiptir.

Tüm bu faydalarının yanı sıra Prof. Dr. Bölükbaşı, acı biber tüketirken bazı dezavantajları da gözden kaçırmamak gerektiğini söylüyor. Çok fazla tüketilen acı biber önlemek yerine ülseri ve hemoroidi tetikleyebileceğini belirten Bölükbaşı, acı biber özünden yapılan krem gibi ürünlerin sınırlı ve düzenli olarak doktor tavsiyesi ile kullanılması gerektiğini belirtiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *