» 
»
 

Açık dondurmalardaki büyük tehlikeye dikkat!

Yaz aylarının en çok sevilen besini dondurma hakkında açıklamada bulunan YTÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Sağdıç, açık dondurmaların özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerde büyük hasarlara neden olabileceğini kaydetti.

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte tüketiminde önemli bir artış gösteren açık dondurmaların yaratacağı tehlikeler konusunda tüketicilere önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Osman Sağdıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından artık ciddi denetimler yapıldığının altını çizerek, açıkta satılan dondurmaya mikrop bulaşma olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Açıklara nazaran kapalı dondurmaların daha az tehlikeli olduğunu belirten Sağdıç, açık dondurmaların üretim aşamasında hijyen kurallarına uygun olarak üretilmesine karşın, sunum aşamasında kurallara uyulmadığı takdirde mikrop yuvasına dönüştüğünü belirtti. Açık dondurmalara dışarıdan mikrop bulaşması sonucu her türlü hastalığın insana geçebileceğini dikkati çeken Sağdıç, bu durumun hasta, çocuk, yaşlı, hamile ve bağışık sistemi zayıf kişilerde büyük hasarlara yol açabileceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *