Açık öğretim lisesi AÖL sınav sonuçları 2016 açıklandı

11-12 Haziran günlerinde gerçekleştirilen açık öğretim lisesi AÖL sınavının sonuçları, uzun bir bekleyişin ardından bugün sonuçları bekleyen binlerce öğrencinin bilgisine sunuldu. İşte açık öğretim lisesi sınavıyla ilgili detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın üstlendiği açık öğretim lisesi sınavlarının sonucu nihayet açıklandı. Sınava giren milyonlarca öğrencinin meraklı bekleyişi artık sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile bağlı olan mesleki ve açık öğretim lisesi öğrencileri için yapılan 3. Dönem sınavının sonuçlarının 4 Temmuz’ da AÖL sonuçlarının açıklanacağını duyurmuştu. Milli Eğitim Bakanlığının bugünkü yaptığı açıklamaya göre 3. Dönemin sınav sonuçları nihayet öğrencilerin bilgisine sunuldu.

Açık öğretim lisesinden mezun olmak için toplam dönemin en az 8 ve üzerinde, toplam kredinin 192 ve üzerinde olması gerekir. Bunların öğrenci durumuna göre dağılımı ise alanlılar için 112 kredi ortak, 80 kredininse alan kredisi olması gerekiyor. Alansızlar için 120 kredi ortak olduğu gibi 72 kredinin ise seçmeli dersleri tamamlamak gerekir. Tabii bunlar mezun olmak için gereken kredilerin alt limiti, daha çok kredi ile mezun olabilme imkânınız var.

Açık öğretim lisesi, alanlı öğrencilerin mezuniyet şartları ise eğitim gördüğü dönemin en az 8 veya üzerinde olması, toplam kredinin en az 192 veya üzerinde olması, ortak derslerin hepsini geçmesi ya da muaf olmaması, dil ve anlatım dersini mutlaka geçmesi, alan kredisinin 80 veya 80’ in üstünde olması, alan derslerinin hepsinin en az bir defa sınava girmesi, açık öğretim lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması gerekiyor.

Açık öğretim lisesi alansız öğrencilerin mezuniyet şartlarıysa, eğitim gördüğü dönemin toplamının en az 8 ya da üzeri olması, kazanılan toplam kredinin en az 192 ya da üzeri olması, ortak derslerin hepsinden geçmesi, dil ve anlatım dersini kesinlikle geçmiş olması, açık öğretim lisesinde en az bir dönem sınav olması gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *