» 
»
 

Adalet Bakanlığı'ndan şiddet gören mağdurlara tazminat ve iş

Adalet Bakanlığı'ndan gelen açıklamalara göre, şiddet gören kadınlara iş ve tazminat hakkı sunacak. Konu ile ilgili hazırlanan tasarıyla ilgili son aşamalar da bitmek üzere. İşte detaylar...

Adalet Bakanlığı şiddet gören mağdur kadınlara artık istihdam hakkı sağlayacak. Saldırı, darp veya diğer suçlara mazur kalmış kadınlara iş ve tazminat olanağı sunmayı bekliyor. Bu konu ile ilgili hazırlanan yasa tasarısında, ağır şiddet görenlere veya ölümle sonuçlanan kadın cinayetlerinde yakınlarına tazminat hakkının da gerçekleşeceği bildirildi.

Mağdur Hakları Daire Başkanlığı'nca hazırlanan yasa tasarısının sonuçlanmasına çok az zaman kaldı. Başka bir kişi tarafından gelen eylemden doğrudan zarar görmüş kişilerin mağdurlukları giderilecek. Zarar görmüş kişiler cinayete kurban giderlerse bakmakta sorumlu olduğu kişiler ile saldırıya maruz kalmış kişilere kamuda istihdam hakkı  sağlanacak. İlerleyen zamanlarda özel sektör de sürece dahil edilecek. 

Mağdur Hakları Taslağı

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı Mağdur Hakları Kanunu taslağı bittiğinde mağdura belirli şartlarda tazminat ödemesi yapılacak. İş imkânı sağlanacak. Mağdur Hakları Kanunu'nda yer alan 35 maddeden oluşan yasa taslağı öncelikle kamuoyunda paylaşılacak gelecek önerilerden sonra TBMM'ye gönderilecek. Tasarıda özellikle mağdurların tedavi altına alınması, korunması gibi hizmetlerin de olacağı vurgulandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *