Adana'daki kazılarda 3 bin 500 yıllık medeniyet gün yüzüne çıkarıldı

Adana Büyükşehir Belediye'sinin katkıları ile 3 yıl önce başlatılan arkeolojik kazılar neticesinde merkezde bulunan Tepebağ Höyüğü’nde 3 bin 500 yıl öncesine ait olduğu düşünülen bir medeniyetin kalıntıları gün yüzüne çıkarıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Tepebağ Höyüğü’nde halen devam etmekte olan kazı çalışmaları hakkında yaptığı açıklamalarda, 3 bin 500 yıl öncesine ait olduğu düşünülen bu kalıntıların ışığında Adana ve Çukurova'nın geçmiş tarihi hakkında birçok önemli veri elde edilebileceğini ifade etti... 

Başkan Sözlü, doğusunda Seyhan nehri ile komşu olan ve 360x620 metre genişliğinde yaklaşık 20 hektarlık bir alana yayılmış olan 15 metre yüksekliğinde olan Tepebağ Höyüğü'ndeki 3 yıl önce başlatılan çalışmalarda şu ana kadar 5 metre derinliğe kadar inildiğini ve daha şimdiden 6 farklı kültür tabakasına rastlandığını belirtti. Bu özel alanın geçmişten günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden Sözlü, kazılar neticesinde elde edilen verilerde Osmanlı, Ortaçağ, Bizans, Roma, Helenistik, Demir Çağ ve Geç Tunç Çağı’na ait tabakalarda her dönemin sosyokültürel ve sosyoekonomik yaşamına dair çok önemli veriye ulaşıldığını açıkladı.

Kazılarda bulunan objelere de değinen Sözlü birçok pipo, ağırlık, kandil, tikke, amphora, unguentarium, figürinler ve çeşitli çanak ve çömlek parçaları bulunduğu bilgisini verdi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *