» 
»
 

Adana'daki patlama ile ilgili geçici yayın yasağı getirildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca, Başbakanlık tarafından Adana Valiliği otoparkındaki patlama ile ilişkin olarak geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), Adana Valiliği otoparkında gerçekleşen patlama ile ilgili Başbakanlığın yazısı ile geçici yayın yasağı getirildiği bildirildi. RTÜK tarafından yağılan yazılı açıklamada, 6112 sayısı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 7. maddesinde "milli güvenlliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının kuvvetle muhtemel olduğu durumlarda" geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü hatırlatıldı.

Adana Valiliği otoparkında meydana gelen patlama ile ilgili olarak Başbakanlığın ilgili yazısı ile geçici yayın yasağı getirildiği belirtilerek, medya hizmet sağlayıcıların patlamaya ilişkin yapılacan olan yayınlarda 6112 sayılı Kanun'da ve diğer kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması gerektiği belirtildi.

Bu nedenle de, patlamaya ilişkin olarak, patlama anı ve sonrası olay yeri, kamu görevlililerin olay yerinde yürüttüğü çalışmalar, varsa patlama sonucunda yaralanan ya da hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara, olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatların deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalar haricinde, olaya iştirak etme şüphesi bulunan şahıslara, bu şahısların bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ya da benzeri diğer hususlara yayınlarda kesinlikle yer verilmemesi istendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *