Adil Kullanım Kotası uygulaması 1 Mayıs itibariyle değişiyor

İnternet kullanıcılarını en çok bunaltan Adil Kullanım Kotası BTK tarafından yeni düzeltmelerle sorun olmaktan çıkacak. 1 Mayıs'tan itibaren yapılacak düzeltmeler internet servis sağlayıcılarına iletildi.

Adil Kullanım Kotası (AKK), BTK'nın yaptığı düzeltmeler sayesinde internet kullanıcılarının yüzünü güldürecek. Kullanım sınırını aştıktan sonra internet hızını 3 Mbps ile sınırlandıran AKK uygulamasına ilişkin düzeltmeler internet sağlayıcılarına iletildi ve 1 Mayıs itibariyle yeni uygulama başlayacak.

İnternet paketinde bulunan GB sınırı aşıldığında hızı 3 Mbps'ye indiren uygulama, bilindiği üzere yeni fatura döneminde eski hızına dönüyordu. Yapılan şikayetler üzerine BTK ve Ulaştırma Bakanlığı harekete geçmiş ve internet kullanıcılarına Mayıs 2017 itibariyle AKK'da düzeltme yapılacağı müjdesini vermişti. Söz konusu düzeltme ile birlikte 1 Mayıs'tan itibaren gece 02.00 ile 08.00 arasındaki indirme işlemlerinin AKK'ya dahil edilmeyeceği, bu saat aralığında kullanıcıların interneti AKK'ya dahil olmadan kullanabileceği belirtildi.

Başka bir düzenleme ise internet hızında yapılacak. AKK'yı aşınca 3 Mpps'ye düşen internet hızı artık tüm tarifeler için aynı olmayacak. Yeni düzenleme ile 4 Mbps ile 50 Mbps tarife kullananların minimum internet hızları farklılık gösterecek. Paket indirmede üst sınırı 8 Mbps'ye kadar olanlar AKK aşınca minimum 3 Mbps, 16 Mbps olanlar 5 Mbps, 24 Mbps olanlar 8 Mbps, 50 Mbps olanlar 16 Mbps, 100 Mbps olanlar 24 Mbps, 500 Mbps olanlar 32 Mbps, 1000 Mbps olanlar 64 Mbps minimun hızda internet kullanabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *