» 
»
 

Afganistan ve Pakistan’da çığ felaketi: 51 ölü

Afganistan ve Pakistan’da yaşanan çığ felaketleri sonucunda toplam 51 kişi hayatını kaybetti.

Dünya soğuk havanın etkisi ile felaketler yaşamaya devam ediyor. Afganistan ve Pakistan’da bu felaketlerden etkilenen ülkeler arasında. Her iki ülkede etkili olan çığ felaketi sonucu toplam 51 kişi hayatını kaybetti. Bölgede 3 gündür devam etmekte olan yoğun kar yağışısebebi ile Afganistan'da en az 38 kişini hayatını kaybederken, Pakistan’ın kuzeyinde yaşanan çığ sonucu 13 kişi öldü.

Afganistan'nın kuzeydoğu hesimindeki Bedehşan, doğudaki Nangarhar ve Kabil yakınlarındaki Parwan bölgeleri kar yağışından en çok etkilenen bölgeler olmakla birlikte Kabil Havalimanındaki tüm uçuşlar durdu. Afganistan Devlet Bakanlığı Sözcüsü Ömer Muhammadi'nin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, felaketler sonucunda en az 20 kişinin de yaralandığını belirterek, Bedehşan’de 19 kişinin hayatını kaybettiğini, 17 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Ülkenin yüzde 80'lik kısmının yoğun kar yağışı altında olduğunu kaydeden Muhammadi, çığ nedeniyle yaklaşık 20 evin hasar gördüğünü, 50 evin de yıkıldığını kaydetti. Pakistanlı yetkililer ise Çitral kentinde dün akşam saatlerinde meydana gelen çığ nedeniyle 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Çığın 25 evi vurduğunu kaydeden yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının elverişsiz hava nedeniyle ertelendiğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *