» 
»
 

Afganistan'da dehşete düşüren patlama! Ölü sayısı artmaya devam ediyor

Afganistan'da bulunan Almanya Büyükelçiliği'nin önünde bir su tankeri içine gizlenmiş bombalar, patlatıldı. Başkent Kabil' yaşanan dehşet veren saldırıda ölü sayısının son belirlemelere göre 80 olduğu duyuruldu.

Afganistan'da bulunan Almanya Büyükelçiliği'nin önünde bir su tankeri içine gizlenmiş bombalar, patlatıldı. Başkent Kabil' yaşanan dehşet veren saldırıda ölü sayısının son belirlemelere göre 80 olduğu duyuruldu. 320 kişinin de yaralandığı söyleniyor. Yaralıların durumlarının oldukça ağır olduğu ve can kaybının artmasının endişeler arasında olduğu belrtiliyor.
Almanya’nın büyükelçilik binasının çok ciddi hasar gördüğü bombalı saldırıda, o esnada büyükelçilikte çalışanın sayısıysa henüz bilinmiyor. Fransa ve Hindistan büyükelçilik binalarının da hasar gördüğü bildirilen patlamada Afgan korumaların öldüğü belirtildi.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, Taliban'ın saldırılarında hızlı bir artış gözleniyor. Devlet başkanlığı ve büyükelçiliklerin yer aldığı bölgede, Alman büyükelçiliğinin önüne çok yakın patlatılan bomba yüklü tanker başkent Kabil'i tam anlamıyla savaş alanına çevirdi. Çok şiddetli olan  patlamada Almanya Büyükelçilinin kullanılamaz hale geldiği, Türkiye, Fransa ve Hindistan büyükelçilik binalarının da hasar gördüğü ifade ediliyor.
Yerel saatle sabah 08.25'te gerçekleşen saldırıda ölü sayısının sürekli arttığı, İçişleri Bakanlığı’nın ölü sayısını ilk olarak 64 olarak açıkladığı belirtilmişti. Ancak gelen yeni haberler can kaybının 80'e yükseldiğini gösteriyor. Hastanelere ilk gelen haberlerde 90 yaralı taşındığı söylense de dakikalar geçtikçe gelen resmi açıklamalar yaralı sayısının 320'yi bulduğunu gösteriyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da yaşanan büyük çaplı saldırıda Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'nin hasar gördüğünü açıkladı. Açıklamada, "Patlama Kabil Büyükelçiliğimizin binalarında da hasara neden olmuştur. Büyükelçilik personelimiz saldırıdan zarar görmemiştir" ifadeleri kullanıldı.

Terör örgütü Taliban,  Afganistan’da son günlerde saldırılarını artırdı. Ramazan ayının ilk gününde bombalı aracı kullanan bir intihar saldırganı, Host şehrindeki bir futbol sahasının yanına araçla giderek patlatıcıları infilak ettirmesi sonucu az 14 kişi hayatını kaybetmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *