» 
»
 

Afrikalılar dünyaya yayılacak

Afrika'daki nüfus artış oranının çok yüksek olmasından dolayı ilginç bir rapor yayınlayan Birleşmiş Milletler Örgütü, 2050 yılına gelindiğinde dünya genelinde dört çalışandan birinin Afrikalı olacağı öngörüsünde bulundu.

Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma Afrika Bölgesel Forumu”, birçok Afrikalı bakan ve uzmanın katılımıyla Etiyopya'nın başkenti olan Addis Ababa'da başladı. İki gün sürecek forumda, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde Afrika kıtasında  şu anda kat edilen mesafe ve atılması gereken adımlar tartışılacak.


Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomi Komisyonu Genel Sekreteri Songwe, açılışta yaptığı konuşmada, forumun amacının sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için yapılacak hamleleri ve uygulanacak projeleri ortaya koymak olduğunu söyledi. Songwe, kıtada büyüyen eşitsizlik ve işsizliğin sebeplerine de toplantı içeriğinde yer verileceğini belirtti. Diğer taraftan toplantıya katılanlara Afrika'yla ilgili Birleşmiş Milletler Komisyonu’nun hazırlamış olduğu bir rapor dağıtıldı.


Yayınlanan bu rapora göre, Afrika kıtasının önümüzdeki süreçte ve devam eden yıllarda karşılaşacağı en büyük sorunun işsizlik olacağı ifade edildi. Nüfus artışıyla aynı oranda işsizliğin de arttığı ve bu şekilde devam edeceği, 2050 yılına gelindiğinde, Afrika Kıtasının yüzde 60'ının çalışma yaşında olacağı düşünülen raporda, 2050 yılına gelindiğinde dünyada nüfusunda çalışan dört kişiden birinin Afrikalı olacağı bilgisi edinildi. Afrika'nın 10 yıl içinde 110 milyon kişilik yeni istihdam alanı oluşturması gerektiği belirtilen raporda ayrıca, geçen 10 yılda sadece 37 milyon kişilik istihdam alanı açıldığı da açıklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *