» 
 

Ağbal'dan perakendecilere yazar kasa müjdesi

Perakende zinciri içinde işletmenin mevcut ofis sistemine entegre eski nesil yazar kasası bulunması halinde bunu 1 Ocak 2018'den itibaren kullanmaya devam edebilecekleri açıklandı. Ağbal'ın bu açıklaması ise sektörde memnuyetle karşılandı.

Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, 1 Ocak 2018 itibariyle mükelleflerin yeni nesil cihaz kullanma zorunluluğu olduğunu hatırlattı. Ancak eğer ofis sistemine bağlı yazar kasanın halihazırda sisteme entegre kullanılıyor olması halinde bunların yine 1 Ocak 2018 itibariyle kullanımına devam edilebileceğini açıklayan Ağbal, "Bu yazar kasalar bizim amacımıza uygun veri üreten bir sisteme sahipler. Standartlarını ve kurallarını belirlemek suretiyle bu işletmelerimiz için bu işi zorunlu olmaktan çıkaracağız, ihtiyari hale getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altubilek ise söz konusu kararın sektör için sevindirici olduğunu, 1 Ocak 2018'e kadar her bir yazar kasa başına 1500 dolar ek yatırım yükünün omuzlarından kalktığını belirterek sektör adına hükümete ve bakanlığa teşekkürlerini iletti.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara geçişin iptali ile TPF'ye bağlı 3 bin 149 noktada 15 binden fazla yazar kasanın değişmesi gerektiğini ve şimdiye kadar üyelerin yüzde 20'sinin geçişi tamamladığını kaydetti. Bakan Ağbal'ın verdiği müjde ile bu yatırımı işlerin gelişmesine, büyümeye ve istihdama aktararak daha verimli hale gelmesi için çalışmalara aktaracaklarını belirten Ağbal, bu sayede sadece TPF'ye bağlı işletmerin yazar kasalarının değişmemesi ile 22 milyon 500 bin dolar paranın perakendecinin cebinde kaldığını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *