» 
»
 

Ağır okul çantaları çocukları kambur yapıyor

Ortopedi uzmanları, ilkokul çağlarında ağır okul çantaları taşımak zorunda kalan çocukların omurga eğriliği ve kambur kalma gibi risklerle karşılaşma ihtimallerinin yüksek olduğunu ifade ediyor...

Özel bir hastanede görev yapan Ortopedi Uzmanı Dr. Ahmet Çağdaş Biçen, ilkokul çağı itibari ile sürekli olarak ağır okul çantası taşımak zorunda kalan çocukların erişkin yaşlarında omurga problemi yaşama riskinin yüksek olduğunu belirterek, ağır kitaplarla dolu çantaların en çok bel ve sırt bölgesini etkilediğini, ve bunların ilerleyen yaşlarda ciddi sağlık problemlerine dönüşebileceğini ifade etti.

Biçen, okul çantalarının ağırlığının çocuğun kilosunun yüzde 10'unu geçmemesi gerektiğini vurgulayarak, aileler bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı. Yanlış çanta kullanımı nedeni ile uzun vadede duruş bozuklukları yaşanabileceğini ifade eden Biçen, çantaların omuz kısımları geniş ve gergin, sünger destekli olması gerektiğini, mümkünse ortopedik sırt desteği olan çantalar tercih edilmesi gerektiğini, uzun süre ayakta kalınması gerektiği durumlarda ise çantanın çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Skolyoz hastalığının başlıca nedeninin çocuklarda yanlış oturma ve sürekli sırtın bir tarafında yük taşıma olduğunu vurgulayan Ortopedi Uzmanı Dr. Ahmet Çağdaş Biçen, bu rahatsızlığın, boy kısalığı, estetik görünüm bozukluğu ve sırt ağrılarına sebep olduğunu, taşınan ağır çantaların, okul çocuklarının gelişmekte olan kas ve eklem yapılarında zorlanmalara neden olarak, belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyerek, bozuk yürüyüş, kötü duruş ve ciddi kronik bel ağrılarına yol açabildiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *