» 
»
 

Ağız kanserleri en ölümcül 8 kanser türü arasında bulunuyor

Birçok kanser çeşidinde olduğu gibi ağız kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Bu bağlamda en tehlikeli kanser türleri arasında yer alan ağız kanserinin en önemli belirtilerinden biri de ağız içi lezyonlardır. Detaylar haberimizde...

Ağız içinde iyileşmeyen yara, kaybolmayan şişlik veya sertleşme, dişlerde sallanma, kanama, ağrı veya uyuşma, ses değişikliği, çenede şişlik gibi belirtiler ile kendini gösteren ağız boşluğu kanserleri önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ağız içerisinde kansere dönüşme potansiyeli olan lezyonların erken saptanmasının önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, ağız içinde uzun süreli lezyonlar ve sigara kullanımı kanser riskinin arttığını belirtti.

Ağız boşluğu kanseri belirtileri; iyileşmeyen yaralar, geçmeyen şişlik veya sertleşme, beyaz veya kırmızı renkli leke, kanama, ağrı veya uyuşma, dişlerde sallanma, diş protezleri bulunuyorsa oturmamaya başlamış olması, çiğneme yutkunma dil veya çene hareketleri sırasında zorluk veya ağrı, ses değişikliği, çenede şişlik, boğaz ağrısı, kulak ağrısı, boğazda yabancı cisim hissi, boyunda şişlik.

Tütün ürünlerinin kullanımı (sigara, puro, pipo içimi, tütün çiğneme), aşırı alkol kullanımı, güneş ışınları ile uzun süre karşılaşmış olmak, insan paplilloma virüsü enfeksiyonu, ağız içi kanserlerinin nedenleri arasında bulunmaktadır. Öte yandan ağız boşluğunda oluşabilecek kanser türleri; dudak kanseri, dil kanseri, dişeti kanseri, ağız tabanı kanseri, sert damak kanseri, yanak kanseri, azı dişi üçgeni kanseridir.

Kanser; Bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Kanser hastalığının birçok türü bulunur. Kalın bağırsak kanseri, karaciğer kanseri, mesane kanseri, rahim kanseri, akciğer kanseri, kemik tümörleri, mide kanseri, rahim ağzı kanseri, beyin tümörleri, kolon ve rektum kanseri, pankreas kanseri, tiroid kanseri, kanser türlerinden birkaç tanesidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *