» 
»
 

Ağız kokusunun nedenleri ve kurtulma yolları

Ağız kokusu kişinin hayat kalitesini düşürürken, insanlarla sağlıklı iletişim kurmasının da önüne geçiyor. İşte uzmanından ağız kokusunun nedenleri ve kurtulma yolları hakkında önemli öneriler…

Ağız içerindeki bakterilerden, mide rahatsızlıklarına kadar birçok nedeni olabilen ağız kokusu kişinin sağlığı başta olmak üzere sosyal çevresine kadar birçok yaşamsal faaliyetini olumsuz etkiliyor. Çok basit ve ağız kokusundan kurtulmanızı sağlayacak yöntemleri sizler için araştırdık.

Gülüşümüzdeki en önemli organ olan dişler ağız kokusu ile mücadelede en önemli kalkandır. Bunun için günde en az iki kez dişler fırçalanarak ağız içindeki enfeksiyonlar ve diş çürüklerinin önüne geçilebilir. Bu şekilde diş temizliğine özen gösteren kişiler ağız kokusundan kurtulmalarının yanı sıra dişlerini de korumaya almış olur.

Öte yandan ağızda bulunan protez dişlerde normal dişler kadar ağız kokunda etken oluşturur. Nedeni ise protezin zaman eskimesi ve içlerinde yemek artıkları bırakmasıdır. Bu nedenle diş protezleri düzenli olarak temizlenmelidir.

Vücut sağlığını sağlayan kansan sonraki en önemli sıvı olan su da,  yeteri oranda tüketildiğinde birçok hastalığın tedavisinin yanı sıra, dil kurumasını da önleyerek ağız kokusuna neden olan sebepleri ortadan kaldırır.

Lokmalar yeteri kadar çiğnendiğinde, yiyeceklerle tükürük salgısının iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalması da önlenmiş olur. Böylece çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden kopar böylece ağız kokusu önlenmiş olur.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *