» 
»
 

Ağız ve diş sağlığı için neler yapılmalıdır?

Birçok hastalık ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediği için gelişiyor. Sağlıklı dişler ve diş eti için uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Çok önemsenmeyen diş problemlerinin bir hastalık habercisinin olacağı unutmamalıdır. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı için neler yapılması gerektiğini sizler için araştırdık. İşte detaylar...

Günde en az iki kere fırçalanan dişlerin sağlığını koruduğu biliniyor. Ancak diş fırçalak yetmiyor ve fırçalamanın yanı sıra ağız ve diş sağlığı için de iyi bir bakımın şart olduğu unutulmamalıdır. Özellikle diş etlerinde şişmeler, iltihaplar, diş etlerinde kanama ve ağız kokusu gibi problemlerin yaşandığı fakat her fırsatta ertelenmesi söz konusu olduğunda, ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceği uzmanlar tarafından uyarılıyor. Bu gibi ağız ve diş problemlerinin yaşanmasının ileride sizi daha ciddi bir problemle karşı karşıya bırakabileceğini biliyor musunuz? Dişleri sadece fırçalamak yetmiyor. Diş fırçasının tam olarak ulaşamadığı yerlerde mutlaka günde bir kez de diş ipi kullanılması öneriliyor. Fırçalama yapıldığı sırada yatay bir şekilde değil yukarıdan aşağı fırçalama yöntemi yapılması gerektiği söyleniyor.

Diş etlerindeki kanamaların sıklıkla yaşanması durumunda mutlaka diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Çünkü diş fırçasının sertliğine bağlı olarak diş etleri aşınmış olabilir. Dişleri iyi fırçalamak daha sert fırçalamaktan değil, dişleri doğru şekilde fırçalamaktan geçmektedir. Herkesin bol macun kullandığında dişlerin daha iyi fırçalandığını düşünmesinin yanlış olduğunu biliyor musunuz? Diş macununun bolluğu ağızdaki ferahlığı artırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Ayrıca fazla kullanılan diş macunu dişin mine tabakasının çizilmesine neden olmaktadır. Bilindiği üzere orta sertlikteki diş macununa mercimek tanesi kadar diş macunu konulmalıdır.

Farklı araştırmalar sonucunda ağızda oluşan rahatsız edici kötü kokunun diş rahatsızlıklarından dolayı olduğu bilinmektedir. Çürük diş veya diş eti problemlerinden dolayı ağızda kötü bir koku meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda diş hekimine başvurulmalıdır. Ayrıca ağız gargarası, nane ve karanfil de ağız kokusunun bastırılmasına yardımcı etkenlerdir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *