» 
»
 

Ağrı kesicilerde devrim niteliğinde keşif!

Birçok kişinin ağrıları ile başa çıkabilmek adına ilk başvurduğu seçenek olan ağrı kesiciler üzerinde yapılan araştırmalar sonuç vermeye başladı. Henüz test aşamasında olan opioid türevi ağrı kesicilerin yan etkisi olmayacağı açıklandı.

Alman bilim insanları, birçok yan etkisi bulunan morfin benzeri ağrı kesicilere alternatif yeni bir ilaç üretmeyi başardı. "Science" dergisi tarafından  yayımlanan araştırma sonuçlarına göre yeni bulunan yöntemle üretilecek ağrı kesicilerin, sağlıklı hücreler üzerinde herhangi bir tahribat yaratmayacak.

Araştırmalarda kullanılan bilgisayarlı simülasyon yöntemiyle ağrı kesicileri vücuda göndererek, sinir sisteminin bağlandığı opioid reseptörleri üzerindeki etkileşimlerini inceleyen araştırmacılar, hayvanlar üzerinde denenen yeni yöntemin hasarlı hücrelerde önemli ölçüde ağrı giderici etki gösterdiği halde sağlam dokulara herhangi bir zarar vermediğini ortaya koydu.

ayrıca araştırmacılara göre, bu yeni keşif, sadece ağrı kesicilerle sınırlı kalmayıp farklı ilaçların sahip olduğu yan etkileri ortadan kaldırmak için yeni çalışmaların önünü açabilecek nitelikte.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *