» 
»
 

Ahıska Türklerine İŞKUR'dan iş imkanı

Erzincan'ın Üzümlü İlçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinden İŞKUR aracılığıyla işe başlayan 250 kişi, senelerdir hasret çektikleri öz vatanlarında çalışma imkânının mutluluğunu yaşıyor.

Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen ve Erzincan'ın Üzümlü İlçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinden yaklaşık 250 kişi, İŞKUR imkanlarından yararlanarak iş sahibi oldular. Üzümlü İlçesine yerleştirilen 234 Ahıska Türkünden 110 kişi kadın, 140 erkek toplamda 250 kişi İŞKUR aracılığı ile işe başladılar. Ukrayna'da çalıştıkları mesleklere göre ayırılan işçiler, 6 ay boyunca çalışmak üzere belediye ve kaymakamlıkda işbaşı yaptı.

İŞKUR bünyesinde iş başı yapan Ahıska Türkleri, öz vatanlarında çalışmaya imkân bulduklarından dolayı mutlu olduklarını dile getirdiler. İş sahibi olan Ahıskalılar, temizlik, su arıza, tamir atölyesi, park ve bahçe birimlerinde çalışmaya başladılar. İşe başlayan Ahıska Türklerinden Şevket Eyüp'ün Anadolu Ajansı bünyesinde çalışan muhabire yatığı açıklamada, bu günlerin özlemle beklendiğini kendisinin Ukrayna'da çiftçilik yaptığını söyledi. Ukrayna'da savaş olduğunu ve buraya geldiklerini, kendisine iş imkanı sağlayanlara, vatandaşlarında çalışma imkânı verenlere teşekkürlerini sunduğunu belirtti. Ayrıca, senelerce devlet değiştirmekten yorgun düştüklerini, bugünleri özlemle beklediklerini, dedelerinin ve babalarının da bu günleri hasretle beklediklerini ifade eden Eyüp, buraya gelip vatan sahibi olduklar, toprak sahibi oldukları için mutlu olduklarını söylediler.

Ahıskalı Türklerden motor ustası Ruslan Kaya, Cumhurbaşkanının kendilerini buraya getirdiklerini, kendilerine iş verdiklerini ve belediyenin atölyesinde motor tamiri işi yaptığını, diğer bakım işlerini de yaptığını, önceden yabancılara hizmet ettiklerini ancak şimdi kendi vatanları için hizmet ettiklerini dile getirdi. Park ve bahçeler müdürlüğünde işe başlayan Firuze Yasinova, devletin kendilerine her konuda yardımcı olduklarını söyledi. Ukrayna'dan kendi vatanlarına geldiklerini, savaştan kurtulup geldiklerini, imdi öz vatanlarında olduklarını söyledi. Kendileri ev verildiği ve her konuda yardım edildiği için mutlu olduklarını, şimdi de belediyede iş imkanı bulup çalışmaya başladığını belirtti. Kendilerine vatandaşlık verileceği için de çok sevindiklerini ve çok mutlu olduklarını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *