» 
»
 

Aile hekimliği'nde yeni dönem başlıyor

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte aile hekimleri, hafta içi 8 saat hafta sonları ise 16 saat olmak üzere bir ayda 30 saatten fazla nöbet tutamayacak.

"Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'nin 16.05.2017 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğe göre, aile hekimi değişikliği yapmak isteyen vatandaşlar, yazılı taleplerini hizmet almak istediği aile hekimince, ilgili toplum sağlığı merkezince veya internet üzerinden yapabilecek.

Aile hekimlerine ihtiyaç duyulması halinde, ilgili kanunca belirtilen bölgelerde haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında da nöbet görevi verilebilecek. Sağlık hizmeti sunulan merkezlerde nöbet ücreti ödenecek. Nöbet yönetmeliğine ilişkin yapılacak olan planlama, aile hekimliği uygulamasında aksamaya mahal vermeyecek uygunlukta yapılarak, hafta içi 8 saat, hafta sonu da 16 saatten fazla olmamak şartıyla bir aylık süreçte 30 saatten fazla çalışanlara nöbet tutturulamayacağı ifade edildi.

Aile hekimliği çalışanlarına nöbetleri karşılığında ilgili kurumlarca nöbet ücreti ödenecek. İhtiyacın belirlenmesi ile ilgili kriterler, illerin sağlık, nüfusu, coğrafi koşulları, sosyal, ekonomik özellikler, nöbet tutulacak sağlık tesisinin il veya ilçe merkezine uzaklığı gibi kriterler göz önünde bulundurularak bu planlamalar kurumları tarafından belirlenebilecek.Aile hekimliği için, yerleştirme işlemi neticesinde yerleştirme yapılamamış pozisyonlara, kurumları tarafından ilan edilerek başka illerde çalışan hekimler arasından yılda asgari üç kez olmak üzere yerleştirme yapılabileceği belirtildi.

Bu pozisyonlara yerleşmek isteyenler, tercih yaparak müracaatta bulunacak. Kurum tercih sırasına bakmaksızın belirlenen öncelik sıralamasına uymak kaydıyla hizmet puanına göre yerleştirme işlemini tamamlayacak. Öncelik sıralaması eşit olanlar içinde hizmet puanlarının eşit olması halinde tercih sıralamasına bakılacak. Yerleştirme işlemini takiben 15 gün içerisinde yeni pozisyonlarda başlanacak.

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, aile hekiminin birim başına sorumlu olduğu kişi sayısı, ortalama 3 bin 500 kişiydi. Yapılan düzenlemeyle bu sayı 2 bine düşürülecek. Kronik hastalıkların da takibini aile hekimleri yapacak. Bu kapsamda, KOAH gibi hastalıkların teşhisinde kullanılan, "Spirometre veya Peakflowmeter" cihazlarının aile hekimliği birimlerinde bulundurma zorunluğu getirildi.

Öte yandan 3 ‘ten daha fazla aile hekimi barındıran aile sağlığı merkezlerine, aile sağlığı merkezi girişinin, bekleme alanlarının ve doktorların oda girişlerinin göründüğü güvenlik kameraları kurulacağı ifade edildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *