Akaryakıt için mucize bitki sorgum Türkiye’yi kurtaracak

Hayvan yeminin yanı sıra benzinin ana maddesi olan biyoetanol elde edilen tatlı sorgum, Türkiye'ye uyum sağladı.

Biyoyakıtın en önemli hammaddesi olan sorgum Harran Üniversitesi (HRÜ), Çukurova Üniversitesi, Doğu Akdeniz, Karadeniz ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitülerinin, bitkilerden yakıt elde edilmesi amacıyla, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun desteğiyle yürüttüğü, Farklı Tatlı Sorgum Genotiplerinin Çukurova ve GAP Bölgelerinde Biyo-Etanol Üretim Potansiyellerinin Saptanması projesi meyve vermeye başladı.

Türkiye'nin biyoyakıt ihtiyacının karşılanmasında kullanılabilmesi için Harran Ovası ve Çukurova'da ekilen bitkinin adaptasyonu, yetişme şartları ve kalitesi gibi çeşitli parametrelerin kayıt altına alındığı çalışmada, bitkinin bu bölgelere iyi uyum sağladığı ve veriminin yüksek olduğu kaydedildi.

Projeden sorumlusu HRÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Öktem, dünyanın birçok yerinden getirdikleri tatlı sorgum çeşitlerinin GAP bölgesi ve Çukurova'ya adaptasyonunu incelediklerini ve yaptıkları denemelerde bölgelere en uygun çeşidi tespit etmeye çalıştıklarını belirtti. Bitkinin yaygınlaşmasıyla ithal edilecek petrol miktarının azalacağına dikkati çeken Ökten bitkiyi ne kadar geniş alanlarda ekilirse, buradan elde edilecek etanolü de ne kadar çok kullanılırsa dışarıdan alacağımız benzin miktarı o kadar azalacağını, dolayısıyla dışarıya ödeyeceğimiz dövizde de belirgin bir şekilde azalma görüleceğine dikkat çekti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *